Adam Przechrzta „Demony Wojny tom II”

Radziecki pułkownik Aleksander Rozumowski  powraca w drugiej części „Demonów wojny” Adama Przechrzty. Tym razem jako podszywającego się pod niemieckiego oficera Abwehry spotykamy go pod koniec roku 1945 wojny w oblężonym Breslau (Wrocławiu).

Na rozkaz radzieckiego generalissimusa   Józefa Stalina ma zlokalizować i wszelkimi możliwymi sposobami przejąć tajne archiwum Heinricha Himmlera. Ale to nie jedyny powód który trzyma go w tym okrążnym i bombardowanym mieście. Niczym szczur zamknięty w klatce uwięziony jest tu  również jego arcywróg i ostatni pozostały przy życiu mistrz sekty Doskonałych. Jego odnalezienie i związana z tym nieuchronna konfrontacja pozostaje już więc  tylko kwestią czasu, czasu który w skazanym na zagładę Breslau powoli się już kończy. Autor z powodzeniem utrzymuje  wysoki poziom poprzednich części, zarówno jeśli chodzi o ogólną spójność jak i narracje która sprawnie wiedzie nas wśród  meandrów rozbudowanej powieściowej intrygi. Podobnie jak we wcześniejszych odsłonach naprawdę dużo się dzieje, akcja to zwalnia to gwałtownie przyśpiesza, wydarzenie szybko nakładają się i następują po sobie, co chwile pojawiają się nowe miejsca i nowi bohaterowie. Wszystko to   wplecione  w złożoną i wielowątkowa fabułę która wciąga nas dosłownie od pierwszej do ostatniej strony.  Niewątpliwym plusem, budującym całość obrazu,  jest również to że autorowi udało się w sposób bardzo realistyczny i  sugestywny uchwycić przepełniony strachem, cierpieniem, niepewnością jutra i  wszechobecną śmiercią klimat oblężenia, który  odgrywa w lekturze niebagatelna rolę.

Brutalny, wyrazisty i mroczy (a przy tym  znakomicie oddany) obraz rzeczywistości czasu wojny w  który wplecione zostały losy, pułkownika GRU, który  po raz kolejny trafia w wir niebezpieczeństw, tajnych misji, politycznych rozgrywek  i bezpardonowej walki miedzy radzieckimi służbami specjalnymi. To właśnie jego osoba i literacko wykreowany wizerunek są osią napędowa toczących się tu  zdarzeń i zdecydowanie jednym z najciekawszych elementów całego cyklu. Postać intrygująca, tajemnicza,  bardzo dobrze  skonstruowana i  niejednoznaczna, choć od pierwszej strony wzbudzająca naszą sympatie.

 Pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników twórczości Adama Przechrzty oraz tych wszystkich   którzy chcą po prostu poznać ciekawą i świetnie napisaną historię osadzoną w sensacyjno –wojennej  scenerii końca II wojny światowej.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>