Adam Sikorski „Mapa tajemnic” tom II

Mamy w swoich rękach książkową kontynuację historycznych i  odkrywczych wypraw Pana Adama Sikorskiego i grupy jego współpracowników znanych nam min. z programów telewizyjnych  „Z archiwum IPN”, „ Ocalić od zapomnienia”,  „Było… nie minęło”. Po raz kolejny zmierzymy się tajemnicami i sekretami naszej polskiej narodowej przeszłości, skrzętnie skrywanymi przez czas i dziejowe burze. Poznamy tragiczne losy jeńców wojennych za Stalagu 319, poszukamy dokumentów  z rozbitego w 1863 roku powstańczego taboru, spróbujemy rozwikłać sekret zamurowanych dzieł sztuki  w kościele Rozesłania Apostołów, odnaleźć szczątki rozbitego koło Bochni niemieckiego myśliwca, archiwum Armii Krajowej wciąż spoczywające w ukrytym leśnym bunkrze, hitlerowskie złoto zatopione w Bugu, zakopanych w ziemi osobistych pamiątek prezydenta Mościckiego i wielu innych.

Osobnym i bardzo emocjonalnie potraktowanym tematem (czuć to wyraźnie na kartach lektury) jest wyprawa na Wołyń w celu odnalezienia grobów pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów polskich rodzin ze wsi Wola i Ostrówki ( tzw. rzeź Wołyńska). Rozmiar zbrodni jak i zupełne wynaturzenie jej sprawców (zarówno oddziałów UPA jak i ukraińskich sąsiadów) jest tak porażający że krzyki i jęki pomordowanych nadal nie milkną nam w głowach, kładąc się wyraźnie cieniem na normalizacji międzypaństwowych stosunków. To cierń (przez lata ukrywany i pomijany)  nadal tkwiący w naszym narodzie i naszej pamięci, bez uwolnienia którego  nasze pojednanie nie będzie chyba możliwe. Znajdziemy tu wiele cennych i ciekawych informacji dotyczących tego okrutnego konfliktu (jego genezy, oblicza ideologicznego i etnicznego, przebiegu, historycznych uwarunkowań tego okresu) oraz sposobu postrzegania go przez obydwie strony, dawnego i dzisiejszego. 

Tom II „Mapy tajemnic” większy nacisk kładzie również na samą metodologie tego rodzaju poszukiwań. Zdobywania informacji, weryfikacji danych, sposobów w jakim tego rodzaju  badania powinny być przeprowadzone, metod, technologii i specjalistycznego doboru sprzętu. To znakomite źródło, obfitujące w  wiele cennych wskazówek  i rad dla wszystkich początkujących  w tej tematyce. Przewija się tu również wątek perturbacji, konfliktów i niejako zawodowej niechęci za strony przedstawicieli urzędów państwowych a zwłaszcza licznych konserwatorów zabytków, którzy nie darzą zbytnią sympatią naszych poszukiwaczy.  Po raz kolejny zetkniemy się więc z historycznymi wydarzeniami ważnymi dla naszego kraju, naszej narodowej tożsamości, pamięci  i dla nas samych. Sposobu w jaki postrzegamy przeszłość i naukę jaką z niej wynosimy.

Jeszcze raz wielki ukłon w stronę Pana Adama Sikorskiego  za trud, bezinteresowność  i propagowanie różnych aspektów naszej historii.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>