Albrecht Wacker „Snajper na froncie wschodnim”.

„Dla jednych będzie to zimny zabójca, dla innych jeden z najuczciwszych walczących, biorący na siebie pełną, osobistą odpowiedzialność  w służbie własnego kraju. Jednak w przypadku żołnierzy armii niemieckiej to pytanie ma swoje drugie dno- na ile młody chłopak z Tyrolu zdawał sobie sprawę, w czyim imieniu odbiera innym życie i do czego dąży armia, z która doszedł na rosyjskie równiny?”.

 Nacechowana silnymi emocjami i falą traumatycznych przeżyć, wspomnieniowa opowieść o II wojnie światowej spisana przez Albrechta Wackera a będąca odbiciem losów Josefa Allerbergera, jednego z najlepszych i najskuteczniejszych strzelców wyborowych, niemieckiej 3 Dywizji Górskiej Wermachtu. To bardzo osobisty opis przeżyć głównego bohatera, wpisany w brutalne  realia tego najstraszliwszego konfliktu XX wieku, ze wszystkimi tego bolesnymi  i dramatycznymi konsekwencjami.

 „Po tych pięciu dniach utracił resztki swej młodzieńczej niefrasobliwości. Koszmar morderczych walk odcisnął swe piętno na jego twarzy. Wyglądał o dziesięć lat starzej. Jego kompania liczyła teraz tylko dwudziestu ludzi, a z jego drużyny  przy życiu  pozostali jedynie on  i jego podoficer. Sam stracił zdolność  odczuwania czasu, strachu i współczucia. Wydarzenia miotały nim  jak piłką a pierwotny instynkt przeżycia prowadził go przez młyn walk, głodu, pragnienia oraz wyczerpania”.

 Niezwykle naturalistyczny obraz wojny w której, wbrew goebelsowskiej propagandzie, nie ma nic patetycznego czy  bohaterskiego  a ponury i brutalny frontowy realizm, staje się elementem, który na zawsze odciska na jednostce swoje  straszliwe piętno. W lekturze, oprócz bardzo realistycznych, pełnych okrucieństwa i przemocy opisów toczonych na froncie wschodnim  walk, duży nacisk położony jest właśnie na ów ważny, psychologiczny aspekt wojny. Szczególnie uwidocznione jest to we fragmentach wspomnień dotyczących śmierci kolegów i towarzyszy walki oraz pierwszych zabitych wrogów, które w pewniej mierze pozwalają nam poznać jak dalece owe straszne przeżycia pustoszą ludzką psychikę  i jak ciężko (o ile to w ogóle możliwe ) się od nich uwolnić. To zdecydowanie jeden z najciekawszych i najbardziej interesujących, przynajmniej mnie, aspektów tej książki. 

 Oczywiście, mamy  tu do czynienia ze wspomnieniami niemieckiego żołnierza i jako takie prezentują one  określony nurt myślenia  i światopogląd, czasem trudno akceptowany z naszej, nadwiślańskiej, perspektywy. Żałuje trochę iż  Josefa Allerbergera nie stać było na większy obiektywizm  (choć naturalnie, jestem w stanie, w jakiejś mierze, go zrozumieć)  wszak wojenne okrucieństwo,  przybierające niekiedy formę zupełnego, ludzkiego wynaturzenia, szczególnie w odniesieniu do ludności cywilnej czy jeńców było udziałem obu stron konfliktu,  nie tylko sowieckiej  Przebywając wielokrotnie na pierwszej linii frontu musiał być świadkiem wielu aktów zbrodni i bestialstwa dokonywanych przez oddziały SS czy Wehrmachtu, lecz trudno odnaleźć je w tekście, co powoduje że  jego relacja bywa lekko stronnicza i traci trochę  na wiarygodności.Książka Albrechta Wackera  „Snajper na froncie wschodnim” jest odbiciem dramatycznych losów człowieka rozgrywających się w ekstremalnie trudnych warunkach i świadectwem wstrząsających przeżyć, które stały się jego udziałem. Napisana mocnym i wyrazistym językiem  wnosi wiele informacji do znanego nam obrazu  wojennej rzeczywistości, szczególnie iż opowiedziana jest z niemieckiej perspektywy.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>