Aleksiej Isajew „10 mitów II wojny światowej”.

„Jeśli przyjrzymy się zjawiskom, które legły w podstaw utrwalania się wyobrażeń wojny w masowej świadomości, stwierdzimy  uderzającą niezgodność faktów z rozpowszechnionymi stereotypami”.

Ogromna ilość różnorakich publikacji czy medialnych doniesień, dotyczących  sekretów i tajemnic, osnutych wokół wydarzeń i postaci II wojny światowej,  świadczy niezbicie  o tym, że mimo ponad siedemdziesięciu  lat, które minęły od zakończenia tego najstraszliwszego konfliktu XX wieku, wiele została jeszcze do odkrycia, wyjaśnienia, zdementowania  czy odkłamania. 

W nurt ten wpisuje się również prezentowana tu książka  Aleksieja Isajewa „10 mitów II wojny światowej”, która ukazała się na naszym księgarskim rynku staraniem Wydawnictwa Bellona.

 Publikacja jest pozycją typowo  popularyzatorską (prawdziwym entuzjastom i miłośnikom historii najnowszej, opisywane tu wydarzenia są w większości dość dobrze znane) i jako taka doskonale się sprawdza. Jest idealną pozycją dla wszystkich rozpoczynających  przygodę z tą fascynującą  tematyką, do tego ciekawą  i wiele wnosząca z poznawczego punktu widzenia.  Znajdziemy na jej kartach  wiele wydarzeń i faktów  tego globalnego dramatu,  wciąż budzących wątpliwości i kontrowersje, zarówno w odniesieniu  do nazistowskich Niemiec, Związku Radzieckiego, krajów podbitych, w tym Polski,   jak i  samego teatru wojny.  

 Nie chcę naturalnie zdradzać zbyt wiele, aby nie psuć nikomu przyjemności  obcowania z lekturą ale książka  Aleksieja Isajewa pozwoli nam spojrzeć na to,  jak bardzo  krętymi drogami chadzała europejska dyplomacja, jak podstępne i bezlitosne były  działania ówczesnych służb specjalnych oraz  jak ponura i okrutna była frontowa rzeczywistość. Poznamy nieznane fakty z życia politycznych elit, wojskowych sztabów, dowódców  polowych, szereg aspektów typowo militarnych czy technicznych oraz to   jaki, naprawdę, przebieg miały wielkie militarne kampanie czy  poszczególne bitwy, wydawałoby się, na trwałe zakorzenione w naszej, historycznej, świadomości.

 Okazuje się iż niektóre zdarzenia czy zawiska miały zupełnie inny przebieg, niż uczono nas na lekcjach historii, opisywano w książkach, publikacjach czy przedstawiano w filmach.  Mnie osobiście najbardziej zainteresowały wątki (oraz związane z tym, naturalnie, mity i przekłamania)  dotyczące min: toczonych na wielu płaszczyznach i polach gier wywiadowczych,  wpływu na strategię czy taktykę wojenną jednostek i formacji pancernych, wyścigu technologicznego  i legendy, nazistowskiej  Wunderwaffe („cudownej broni”, mającej odmienić  losy wojny), etosu kawalerii, głośnej  szarży polskich żołnierzy  18 Pułku Ułanów Pomorskich z Pomorskiej Brygady Kawalerii na niemieckie czołgi podczas Kampanii Wrześniowej ( bitwa pod Krojantami 1 września 1939 roku). tajemnicy  francuskiej linii  Maginota, ale jest to, oczywiście, jedynie moja subiektywna ocena, wynikające, zapewne, z zakresu zainteresowań.

 Książka Aleksieja Isajewa „10 mitów II wojny światowej” jest  kolejną pozycją próbującą wyjaśnić wciąż liczne białe plamy i tajemnie naszej historii najnowszej, obalić pokutujące od dekad  mity, a tym samym  przybliżyć  nam trochę, niektóre aspekty tego straszliwego konfliktu, które w sposób  bezpośredni lub pośredni  miały wpływ na losy wojennych zmagań. Polecam.

 

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>