„Anatomia kłamstwa”

„Prawda, półprawda, półkłamstwo i kłamstwo to niezwykle ciekawy wymiar naszych kontaktów prywatnych, rodzinnych, zawodowych i publicznych. Jak oddzielić szczerość od obłudy? Jak bardzo to ważne dla podjęcia trafnych decyzji we wszystkich sytuacjach życiowych: kontaktach, rozmowach, spotkaniach, układach i przedsięwzięciach”.

Kłamiemy wszyscy: przestępcy, handlowcy, politycy, dziennikarze, urzędnicy, ankieterzy, itd. Kłamią nasi bliscy, przyjaciele, znajomi. Kłamią nasze pociechy, próbując wykręcić się od zjedzenia niezbyt lubianej zupki czy wypicia  gorzkiego lekarstwa i wreszcie kłamiemy my sami… Posługujemy się kłamstwem z rożnych powodów: bo tak naszym zdaniem jest lepiej, bo nie chcemy sprawić komuś przykrości, bo jest to dla nas korzystne, bo nie chce nam się dociekać prawdy  lub po prosty dlatego że jest tak szybciej, wygodniej i bezpieczniej. Generalnie ile ludzi tyle powodów….

Staraniem Wydawnictwa SQN ukazała się właśnie niezwykle interesująca publikacja zatytułowana „Anatomia kłamstwa”, która pozwoli nam zupełnie inaczej spojrzeć na to zjawisko.

Książka napisana przez trojkę byłych pracowników amerykańskiego wywiadu, oparta na ich wieloletnim doświadczeniu i niezwykle bogatej teoretycznej i co ważne praktycznej wiedzy, ugruntowanej min. podczas długotrwałych przesłuchać groźnych przestępców, terrorystów i agentów obcych wywiadów. Pokazuje nam szereg praktycznych sposobów wykrycia kłamstwa, a tym samym przeciwdziałania jego następstwom.

Na wielu konkretnych, autentycznych przykładach (wspartych anegdotami z ich bujnej przeszłości), obrazują nam jak wiele czynników pozwala nam zdemaskować osobę mijającą się z prawdą: mimika twarzy, drganie powiek, określona gestykulacja, tiki (często nieświadome), odpowiednia gra słów, sposób odpowiadania na pytania,  drapanie się, przyspieszany puls itd.

” Z jakiego powodu osoba, która kłamie, miałaby powtarzać pytanie? Myślimy o tym działaniu jako o kupowaniu sobie czasu  i ostatecznie taki jest tutaj cel. Milczenie jako odpowiedź na pytanie jest niemal zawsze postrzegane jako kłamstwo. dlatego pytany – zamiast milczeć jak głaz – raczej powtórzy pytanie , by tym samym dać sobie czas do namysłu. Chociaż powtórzenie pytania może zabrać tylko jakieś dwie, trzy sekundy,  to pamiętajmy że człowiek myśli dziesięć razy szybciej niż mówi”.

„Jeśli danej osobie nie sprzyjają fakty, chowa się do dziury, z której musi się jakoś wydostać. Ponieważ osoba w takiej sytuacja  nie ma po swojej stronie zbyt wielu argumentów, może uciec się do strategii, wedle której będzie próbowała umniejszyć istotność danej sprawy „

Bardzo zręczne  połączenie swoistego poradnika i literatury popularnonaukowej, które dotyka zjawiska tak powszechnego ( i niekiedy przecież brzemiennego w  skutkach) w naszym życiu osobistym i zawodowym które zmusza do refleksji i zastanowienia.

 „Anatomia kłamstwa”  to również bardzo ciekawy i pouczający wycinek (ograniczony, nie miejmy złudzeń)  technik  i metodologii  przesłuchań amerykańskich służb specjalnych stosowalnych w walce największą i najgroźniejszych plagą naszych czasów jaką jest bez wątpienia  współczesny terroryzm i przestępczość zorganizowana.
Propozycja niezwykle intrygująca, nowatorska i wiele wnosząca pod względem poznawczym ( teoretycznym i praktycznym) stwarzająca możliwości wykorzystania jej w praktyce.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>