Andrzej Sawicki „Szabla Sobieskiego”

„Bóg, ojczyzna, sława i pieniądze….

 Kolejna  po „Honorze Legionów” odsłona burzliwych losów majora Kazimierza Luxa (polskiego bojownika o wolność, żołnierza, legionisty, awanturnika,  obieżyświata a okresowo i pirata) wpisanych we wspaniałą choć tragiczną, jak to często u nas bywa, wojenną historię Legionów  Polskich  Jana Henryka Dąbrowskiego . To opowieść o człowieku  który jak wielu mu podobnych zaplątany jest  w trudny  okres europejskich dziejów, sprzężonych z dramatyczną  historią swojej ojczyzny i swojego narodu.  Którzy za tzw. „wolność waszą i naszą” płacą daninę krwi na wielu europejskich i pozaeuropejskich frontach.

Podobnie jak w części pierwsze autor przybliża i opisuje nam niezwykłość tej polskiej formacji  wplecionej w bardzo skomplikowaną (polityczną, militarną, religijną i społeczną) sytuację półwyspu apenińskiego, targanego konfliktami, sprzecznymi interesami poszczególnych  państw i rozmaitych prywatnych koterii, intrygami, zdradami , skrytobójstwami, pozakulisowymi układami, kreśląc zbrojny wysiłek polskich oddziałów  oraz sukcesy i porażki na różnych zapomnianych już dzisiaj frontach ( kto dziś pamięta o Republice Cisalpińskiej, Księstwie Parmy, Republice Liguryjskiej).

 „Padła druga salwa i ścięła z nóg nadbiegających Włochów. Fizylierzy unieśli muszkiety , ustawili je pod katem  i pociągnięci naprzód przez podoficera z wrzaskiem ruszyli na bagnety. Biegli jako zwarty szereg, mur najeżony  stalowymi kolcami”

Wszystko to nadal widzimy z perspektywy młodego legionisty z którym dzielimy  trudy i znoje żołnierskiego życia i którego poglądy i uczucia w oczywisty sposób się nam udzielają. Zagłębiamy się wraz z nim w coraz to nowe niebezpieczne i mroczne intrygi, spiski i ciemne interesy, częstokroć z masońskimi lożami w tle. Nie zabraknie wojennych zmagań, zbrojnych potyczek, karczemnych bójek, pięknych kobiet, zdrad, niegodziwości, namiętności, tajemnic i wielkich ponadczasowych idei. Sugestywna, pełna  realizmu, dynamiki i niespodziewanych zwrotów akcji naprawdę dobrze napisaną przygodowo –historyczna opowieść, która oprócz zapewnienia nam kilkugodzinnej ciekawej rozrywki przybliży nam kolejny fragment naszej  niezwykle interesujących narodowej przeszłości o której tak naprawdę wciąż niewiele wiemy.

Andrzejowi  Sawickiemu udało się po raz kolejny uchwycić charakterystyczny klimat tego okresu ( widoczny zwłaszcza w opisach świata przedstawionego oraz znajomości ówczesnych militariów ) oraz  taki iście prawdziwie polski rys, będący połączeniem: szczerości, szlachetności  życiowego cwaniactwa, brutalności, nuty  romantyzmu, szaleńczej odwagi i twardej życiowej kalkulacji 

Mam tylko cichą nadzieje że pisarz  nie karze nam zbyt długo czekać na kolejną cześć życiowych losów Kazimierza Luxa, jednej z najbarwniejszych polskich postaci swoich czasów. 

Czekam z niecierpliwością.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>