Andrzej Ziemiański „Pomnik cesarzowej Achai” tom II

„Nadchodzi czas silnych kobiet i równoległych światów”

 Bezpośrednia kontynuacja wątków i losów głównych bohaterów znanych nam już z części pierwszej, choć tu autor wprowadza kilka nowych postaci i zakreśla nowe ciągi zdarzeń, pobudzając akcje i dodając do opisywanych zdarzeń odrobinę świeżości. Inteligentnie wymyślone i ukazane zderzenie dwóch cywilizacji, dwóch żywiołów, dwóch systemów społecznych, ekonomicznych, politycznych, militarnych, kulturowych, światopoglądowych i chyba najważniejsze magii i nowoczesnej technologii daje autorowi wielkie pole do popisu i trzeba przyznać iż Ziemkiewicz w pełni z tego korzysta. Przemawia do mnie wizja wykreowanego przez niego świata ze wszystkimi jego konsekwencjami i odniesieniami, choć przyznać się muszę iż gdzieś pod czaszka kołacze mi się obraz hiszpańskich konkwistadorów przybywających do „nowego świata” w poszukiwaniu złota i innych cennych zasobów. Akcja powieści nie przytłacza może dynamizmem ( potrafi jednak zaskoczyć) za to wielotorowa narracja powoduje iż mamy możliwość szerszego spojrzenia na sploty wydarzeń powieści i losy poszczególnych bohaterów. Znakomity  styl, łatwość  przekazu, plastyczności i  wielobarwność opisów świata przedstawionego oraz po prostu fajna historia powoduję iż książkę świetnie się czyta. No i oczywiście to co lubimy najbardziej: tajemnice, zagadki , zdrady, spiski, dworskie intrygi, zakulisowe gry wywiadów, walka o władze, balansowanie na cienkiej linie życia i śmierci, zbrojne starcia, walki i człowiek opleciony (nie zawsze świadomie) wirem zdarzeń.

„Pomnik cesarzowej Achai”to oczywiście obowiązkowa pozycja dla wszystkich fanów twórczości Andrzej Ziemiańskiego oraz tych wszystkich którzy lubią i cenią nasza rodzimą fantastykę.

One Response to “Andrzej Ziemiański „Pomnik cesarzowej Achai” tom II”

  1. kasandra_85 pisze:

    Nie miałam okazji poznać twórczości tego pisarza. Wszystko przede mną:)

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>