Andrzej Ziemiański „Za progiem grobu”.

„Czasem śmierć przerywa śledztwo. Detektyw gubi ślad, zamyka sprawę. A może nie?”

Najnowsza powieść Andrzeja Ziemiańskiego to błyskotliwy, inteligentny i świetnie napisany polski kryminał z elementami fantastyki.

Z nikomu bliżej nie znanych przyczyn zaczynają ginąc bezdomni, pojawia się też plotka o tajemnicza Czarnej Damie która porywa ich nocami. Doniesienia o tym wszyscy normalnie włożyliby miedzy bajki i miejskie legendy, gdyby nie to iż zaczynają się pojawiać pierwsi świadkowie tych zdarzeń. Andrzejewski, niezwykle profesjonalny, skuteczny  i co bardzo ważne, dyskretny detektyw, dostaje zlecenie odszukania młodego człowieka  podejrzewanego przez swoją bogatą i wpływową rodzinę o wyczyszczenie bankowych kont. Trop wiedzie przez ciemne miejskie zaułki, do ośrodków pomocy społecznej i noclegowni… Już wkrótce okaże się, iż obie te sprawy maja ze sobą więcej wspólnego niż mogło by się z początku wydawać.

Z pozoru zwykle kryminalne śledztwo, wraz z odkrywaniem kolejnych elementów układanki ukazuje swoje drugie dno, przekształcając się stopniowo z w zakrojona na szeroka skale aferę z udziałem służb specjalnych (polskich i rosyjskich) w tle. Zagadka goni zagadkę, tajemnica tajemnice, nic nie jest tym czym wydaj się na pierwszy rzut oka. Bohaterom (do detektywa dołącza niezwykle piękna, seksowna i intrygująca pani psycholog Beata Bader) już wkrótce zagłębić się przyjdzie w świat zakazanych medycznych eksperymentów, pseudonaukowych badań, przekraczania od zawsze obowiązujących zasad i barier, cienkiej linii oddzielającej życie od śmierci. Chcąc nie chcąc staną przed dręczącymi od zawsze ludzkość dylematami: Czy istnieje życie po życiu? Co dzieje się z duszą człowieka w chwili śmierci? Czy możliwe jest przeniesienie jej z jednego ciała do drugiego? Czym tak naprawdę jest śmierć kliniczna?

Zmierzą się z ludźmi pozbawionymi skrupułów i zahamowań,  którzy dla osiągnięcia własnych partykularnych interesów, nie przebierają w środkach, nie cofając się przed porwaniem, uwięzieniem i morderstwem. W imię realizacji swoich chorych idei, gotowi są na wszystko.To nie będzie łatwa rozgrywka.

To co najbardziej rzuca się w oczy podczas czytania powieści Andrzeja Ziemiańskiego, to naprawdę świetne kreacje głównych bohaterów, niezwykle mocne i wyraziste. To właśnie głównie na nich skupia się  fabuła i akcja książki i jest to również jej największy atut. Postacie są doskonale scharakteryzowane, wliczając w to dużą dbałość o szczegóły oraz szeroki aspekt psychologiczny. Autor ukazuje nam złożoność ich osobowości, wzajemne relacje między nimi, sposób postrzegania otaczającego ich świata i ludzi.

Znajdziemy tu wszystko, co entuzjaści tego rodzaju literatury lubią najbardziej. Mroczną tajemnicę, zawiłą intrygę, trzymającą w napięciu akcję, zbrodnie, grę wywiadów, szereg zmieniających się wątków i perspektyw. Wszystko wzbogacone swoistym klimatem i aurą doskonale wpisującą się w ciąg przedstawionych zdarzeń.

Znakomita i z pewnością pożądana pozycja dla wszystkich wielbicieli twórczości Andrzeja Ziemiańskiego i tych którzy maja ochotę na naprawdę dobry, ciekawy, zaskakujący i osadzony w polskich realiach kryminał, z wątkiem fantastycznym.

Szczególne podziękowania dla Wydawnictwa Fabryka Słów.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>