Andy Remic „Legenda Kella”.

„Żelazna Armia maszeruje nieubłaganie. Nie pokona jej najwaleczniejsze wojsko, najdzielniejszy z królów. Pozostał już tylko on. Jeden starzec. Jedna legenda”.

To zdecydowanie jedna z najciekawszych pozycji tego gatunku jakie miałem okazje przeczytać w ostatnim czasie. Uderzyła mnie swoją oryginalnością, świeżością pomysłu i niebanalnością. W niezwykle bogatej ofercie tytułów z dziedziny fantastyki i fantasty coraz trudniej o lekturę wolną od utartych schematów, przewidywalności i tematycznych nawiązań, tym większy więc szacunek dla autora powieści.

Nad Królestwem Falanoru zbierają się czarne chmury. Wśród  oparów lodowatej mgły, tworzonej przez mrocznych i tajemniczych Żniwiarzy, Żelazna Armia maszyn w ludzkich ciałach(wampirów), najeżdża zbrojnie jego ziemie. Pod uderzeniem wspieranych czarną magią stalowych legionów z dymem idą wioski, wojskowe garnizony i całe miasta. Przemoc, okrucieństwo i cierpienie ludności cywilnej osiąga niespotykane dotąd rozmiary.

Z ogarniętego pożogą kraju, próbę przedarcia się z ostrzeżeniem do króla podejmuje garstka ocalonych. Jest wśród nich osławiony Kell, opiewany w pieśniach i legendach straszliwy wojownik. Mimo iż najlepsze lata ma już dawno za sobą a ciężar wieku i bagaż wspomnień i doświadczeń z  nie zawsze chwalebnej przeszłości przygniata mu plecy, nadal tkwi w nim tłumiony ogień. W obronie swojej wnuczki, gotowy jest na wszystko, nie cofnie się przed nikim i niczym, bez względu na koszty. Połączony pradawnymi więzami magii ze swym bojowym toporem, jeszcze raz udowodni iż lekceważenie go ze względu na wiek, jest wielkim błędem… dla wielu ostatnim.

Rozpoczyna się dramatyczny, obfitujący w liczne niebezpieczeństwa, zasadzki, nieustające pasmo walk i ucieczek wyścig z czasem!!!

Tu nie ma miejsca na wahanie, litość i wyrozumiałość, tu gra toczy się o życie.

KTO SPRÓBUJE ICH ZATRZYMAĆ ZGINIE!!!

To historia o człowieku uwikłanym w swój czas, o cenie która trzeba zapłacić za to kim  się było i kim się jest (ciekawy watek Anukis, odrzuconej i uwięzionej przez własnych pobratymców przedstawicielki cywilizacji Vaszynów).

O wojnie , przeznaczeniu, miłości, magii, śmierci i trudnych wyborach, które niekiedy trzeba podjąć bez względu na okoliczności. O przeplataniu się przeszłości z teraźniejszością, demonach dręczących duszę i ciało, oraz iskierce nadziei i dobra która tkwi w każdym z nas.

To okrutny, mroczny i niekiedy przerażający obraz świata pełnego grozy, czarnej magii, zniszczenia, przemocy, niewinnej krwi, demonów, potworów wszelkiej maści, oraz ludzi o duszach czasem czarniejszych niż najgłębsze czeluście piekieł…

 Powieść cechuję się niezwykle dynamiczną, mocną, wyrazistą i trzymająca w napięciu akcją, oraz niezwykle plastycznymi i realistycznie wyrysowanymi scenami walk. Bogactwem pojawiających się i przeplatających ze sobą wątków, wraz z bardzo dobrze opisanymi i wkomponowanymi w całość kreacjami bohaterów głównych i pobocznych. Urzeka świetnymi dialogami i stylizowanym językiem, który mimo swej twardości i sporej dozy wulgaryzmów świetnie wpisuje się w jej koloryt i swoisty klimat.

Książka Andy’ego Remica zapewni nam wiele godzin znakomitej rozrywki i z cała pewnością będzie jedna z tych powieści które na długo zagoszczą w naszej pamięci.

Gorąco polecam!!!

Szczególne podziękowania dla wydawnictwa Fabryka Słów.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>