Anna Kargol „Strug. Miarą wszystkiego jest człowiek”.

„Otóż pisać chce te twoje dzieje. Słowem żywym, mocnym, i żeby pamiętali cię ludzie długo – długo…”

Kolejna ważna publikacja Wydawnictwa RYTM, przybliżająca  współczesnym czytelnikom, lekko już zapomnianą postać (no może, z wyjątkiem historyków czy badaczy dorobku II Rzeczypospolitej) naszych dziejów najnowszych. Tym razem będzie to sylwetka  Andrzeja Struga (właściwie Tadeusza Gałeckiego), wybitnego działacza ruchu socjalistycznego i niepodległościowego, legionisty, pisarz, publicysty, którego biografia (nie tylko polityczna) jest jednocześnie odbiciem skomplikowanej, tragicznej i niesłychanie trudnej sytuacji w jakiej znalazł się naród i społeczeństwo polskie, a później i odrodzone państwo na przestrzeni XIX i XX wieku.

To utrwalona na kartach lektury  historia nietuzinkowego człowieka, wielkiego patrioty i społecznika, którego niesłychaną aktywnością, na wielu rozmaitych polach i płaszczyznach, można by spokojnie  obdzielić kilka osób, i jeszcze by pewnie coś zostało.

Autorka,  snuje więc nam z jednej strony opowieść ( bardzo gruntownie podpartą merytorycznie, wpisaną w szerokie historyczne tło) o  polityku i  wieloletnim działaczu Polskiej Partii Socjalistycznej z drugiej zaś o wrażliwym na krzywdę i niesprawiedliwość pisarzu oraz ofiarnym i w pełni zaangażowanym działaczu społecznym. Ale jest jeszcze i trzecia odsłona jego działalności. Wolnomularstwo czyli masoneria, jak powiedzielibyśmy dzisiaj, w której nasz bohater  odgrywał istotną role ( był jednym z założycieli  Wielkiej Loży Narodowej Polskiej) zarówno na gruncie krajowym jak i w kontaktach z tego rodzaju tajnymi organizacjami na  arenie międzynarodowej.

„Za społeczne sumienie narodu uchodził więc Strug  nawet wśród przeciwników politycznych. […] podkreślano jego nieskazitelną postawę moralno etyczną i wyważenie sądów. „Wystrzegał się urażania swoich przeciwników politycznych-w sprawach zasadniczych był nieustępliwy”. 

 Biografia Andrzeja Struga pióra  Anny Kargol to wnikliwe, dobrze udokumentowane  i wielopłaszczyznowe spojrzenie  na losy człowieka wpisanego w swój czas, zmagającego się ( jak wielu mu podobnych) z okrutnym i nieprzewidywalnym walcem historii. To również, widziany z tej perspektywy, niezwykle ciekawy, obraz narodu polskiego,  który po stu dwudziesty trzech latach zniewolenia  nie utracił nadziei na odzyskanie niepodległości,  dokładając wszelkich, możliwych, starań by idea ta się ziściła. W książce  przewija się plejada ważnych postach naszej historii, których postawy i role  odegrały decydująca role w kształtowaniu się naszej nowej państwowości i ustroju. Szczególnie, przynajmniej dla mnie,  interesująco jawi się wątek, dotyczący  stosunku Andrzeja Struga do marszałka Józefa Piłsudskiego i całego obozu sanacji.

 „Strug. Miarą wszystkiego jest człowiek” to pozycja zdecydowanie warta polecenia ze względu na ogromne  walory historyczne,  dające czytelnikowi możliwość zmierzenia się z życiem i działalnością   wielkiego Polaka  oraz  jego epoką,  a tym samym przywrócenia  go pomięci współczesnych. A na to z pewnością  zasługuje.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>