Antoni Dorogusz-Doroszkiewicz „5 bajek na dobranoc”

 

 Książeczka  „5 bajek na dobranoc” Antoniego Dorogusza-Doroszkiewicza to jak na rodzaj i stereotyp bajek które znamy i  do których przywykliśmy, pozycja troszeczkę nietypowa. Nie znajdziemy tu wszechobecnej, tryskającej kaskadami kolorów magii, złych czarnoksiężników, starych brzydkich wiedźm czy zamienionych w kamień bohaterów.  Nie czekają  nas walki ze smokami, oswobadzanie księżniczek,  czy wyprawy w poszukiwaniu legendarnych skarbów. Ale w tym przypadku w niczym to nie przeszkadza. Bardzo podoba mi się  że autor sięga do innej bardziej urealnionej tematyki, pobudzając w naszych pociechach zupełnie inne obszary zainteresowań.

To pięć bardzo mądrych, pouczających,  twórczych i co ważne świetnie napisanych opowieści o młodych zwierzętach, obdarzonych  wszystkimi cechami i wadami tak charakterystycznymi dla naszych milusińskich. Pakującego się w kłopoty  wilczka, który wbrew ostrzeżeniom mamy postanowił oddalić się od nory, ciekawskiego  młodego nietoperza, odważnego  i pełnego ofiarności zajączka, pracowitego bociana i ufnego  łatwowiernego kaczora. To historie o tym iż mimo kłopotów, przeciwności losu i lęków dzięki ciężkiej pracy, pomysłowości, odwadze i determinacji można wyjść obrotną ręka nawet z wydawało by się beznadziejnej życiowej sytuacji. To również jasny i ponadczasowy przekaz dotyczący wartości którymi powinniśmy kierować się w życiu zarówno w stosunku do zwierząt jak i samych siebie. Przewodnikiem po nim jest grupka małych trochę (co oczywiście zrozumiałe) zagubionych w  świcie  zwierząt  oraz wspaniały i pobudzający wyobraźnie otaczający ich świat przyrody. Pożądana pozycja dla wszystkich rodziców dbających o emocjonalny   i literacki rozwój swoich pociech.

One Response to “Antoni Dorogusz-Doroszkiewicz „5 bajek na dobranoc””

  1. Antoni Dorogusz-Doroszkiewicz pisze:

    Szanowny Panie,
    niezwykle ucieszyła mnie Pańska recenzja moich „Bajek”. Jako późny debiutant na niwie pisarskiej, nie mogłem sobie bardziej takiego „startu” wymarzyć. Jestem Panu niezmiernie wdzięczny za tak przychylne „słowo” i bardzo za nie dziękuję.

    Z poważaniem

    Antoni Dorogusz-Doroszkiewicz

    PS
    „Późny debiutant” – tzn. mający już sześćdziesiąty krzyżyk plus 🙂

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>