Antoni Langer „Wojna hybrydowa”

Wiele pozornie niezwiązanych ze sobą zdarzeń, w oddalonych od siebie miejscach, ostatecznie splata się w jeden konflikt i jedną decydującą bitwę toczoną, równolegle na morzu, lądzie i powietrzu…”.

Jeśli szukacie państwo dobrej, polskiej, sensacyjnej powieści z silnym, wiodącym,  militarnym akcentem to zdecydowanie  polecam najnowszą książkę Antoniego Langera zatytułowaną  „Wojna hybrydowa”. Tytuł naturalnie nie jest przypadkowy (niestety) i jasno nawiązuje do szeregu działań: politycznych, wywiadowczych, sabotażowych  i stricte militarnych  jakie w ostatnich latach możemy zaobserwować  ze strony putinowskiej Rosji.  Echa dramatycznych i tragicznych wydarzeń,  których jeszcze nie tak dawno  byliśmy świadkami za naszą wschodnią granicą  nadal są wyraźnie słyszalne.

 Oczywiście, zrówna sama fabuła jak i związana z nią akcja powieści  wpisuję się w popularny, ostatnimi czasy, gatunek political/militarny fiction. Jego osią jest seria  kombinowanych form ataków  (cybernetycznych , wywiadowczych, propagandowych, sabotażowych,  i wreszcie, otwarcie wojskowych ) dokonanych przez Federację Rosyjską a  wymierzonych, najpierw w państwa Bałtyckie, a później w Polskę. Autor skupił się głównie na militarno-wojskowym aspekcie toczących się zmagań, zarówno tych wielkich, toczonych na pierwszych liniach frontu jak i tych  tajnych, zakulisowych, niezwykle ważnych i niebezpiecznych.

 Oprócz kreacji bohaterów powieści, ukazanych bez niepotrzebnego patosu i taniej  bohaterszczyzny (bardzo ciekawe wątki psychologiczne, emocjonalne oraz  złożoność postaci.),  która bez wątpienia jest najmocniejszą strona lektury, warto wyróżnić znakomicie uchwycony klimat rodzącego się stopniowo zagrożenia,  które przenika czytelnika, buduje napięcie, przygotowując do tego co ma nastąpić  w finale. Wszystko to daje poczucie dużego realizmu i  spoistości,  co w połączeniu ze znakomicie opisanymi scenami walk (zarówno indywidualnych jak i zbiorowych)  powoduje iż otrzymujemy lekturę przy której z pewnością nie będziemy się nudzić.

Pisarzowi znakomicie udało się podtrzymać pełen dramatyzmu, niezwykle intrygujący w treści (zwłaszcza z naszego, współczesnego, punktu widzenia) obraz wojny hybrydowej, wzbogacony doskonałym wyczuciem i znajomością rozmaitych historycznych procesów, mechanizmów sprawowania władzy  i dobrym merytorycznym przygotowaniem, zagadnień natury politycznej i militarnej.

 Książka Antoniego Langera „Wojna hybrydowa”to bardzo ciekawa pozycja dla wszystkich fanów gatunku, w którym pisarz czuje się jak przysłowiowa „ryba w wodzie”. Również dla  tych , którzy chcą, po prostu, poznać ciekawą i świetnie napisaną historię, osadzoną w sensacyjno –wojennej scenerii XX wieku, podoartą wizją tego jak wszystko mogłaby się potoczyć w innych (teoretycznie przecież możliwych) dziejowych okolicznościach. Polecam.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>