Artur Górski ”Masa. O żołnierzach polskiej mafii”,

Przed nami kolejna i chyba jedna z ciekawszych odsłon wynurzeń Jarosława Sokołowskiego ps. „Masa” (najsłynniejszego, polskiego świadka koronnego a niegdyś prominentnego członka tzw. grupy  pruszkowskiej) dotykająca w sposób bezpośredni samej istoty i sedna polskiej przestępczości zorganizowanej,  lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Po raz kolejny, ten były gangster  odkrywa przed Arturem Górskim brutalny, bezwzględny, świat wielkich mafijnych interesów, krwawej walki o władze i wpływy, porachunków, zabójstw na zlecenie, zamachów bombowych, porwań, wymuszeń rozbójniczych, napadów, kradzieży, oszustw, zastraszeń  i wielu innych działań w których grupa ta dopuszczała się w Polsce i poza jej granicami.

 Tym razem przedmiotem jego opowieści staną się zwykli (choć jak przekonamy się z lektury, czasami nie tacy zupełnie zwykli) szeregowi członkowie grup przestępczych: ochroniarze, kierowcy, złodzieje samochodów, ludzie  odpowiedzialni za rozwiązania siłowe czy też ci zajmujący się finansową stroną tej działalności.

Oprócz samego „Masy” Andrzej Górski  dopuścił do głosu oraz  oparł się na relacjach i wspomnieniach  członków innych grup przestępczych, niekoniecznie związanych z grupą pruszkowską, którzy opisali jak z ich perspektywy  wyglądał świat  ówczesnej  mafii. Nie zabraknie więc ponurych,  brutalnych i pełnych okrucieństwa wydarzeń z ich przestępczych karier (których byli uczestnikami albo  świadkami), obrazu życia za murami polskich zakładów karnych czy pikantnych szczegółów (często ubranych w barwne anegdoty) z pijackich ekscesów (krajowych i zagranicznych) czy erotycznych podbojów. Dzięki  lekturze mamy unikalną możliwości przyjrzeć się (niejako od środka) całemu wachlarzowi przestępczych dokonań, które ludzi takich jak „Masa” wywindowały na mafijne szczyty: kradzieże, oszustwa, handel walutą i dziełami sztuki,  wymuszenia, ochrona lokali i dyskotek, gry hazardowe, pranie pieniący, napady na tiry, ściąganie długów, przemyt alkoholi i papierosów, handel samochodami, narkotykami, bronią i wiele innych… I tak jak poprzednio główny akcent położony  został  na ukazanie   przerażającego i  trudnego do wyobrażenia, przeciętnemu obywatelowi, obrazu naszej rodzimej przestępczości minionego okresu oraz zupełnej bezsilności  a niekiedy i skorumpowania wymiaru sprawiedliwości oraz policji

Szczególnie ciekawym wątkiem (przynajmniej dla mnie),  który od czasu do czasu przewija się w lekturze jest ten odnoszący się do działań  na styku polityki, wielkiego biznesu oraz służb specjalnych. Dotychczas,  zarówno Jrosław Sokołowski jak i inni rozmówcy Artura Górskiego skrzętnie unikali tego tematu a jeśli już przy okazji jakiegoś wydarzenia ocierali się o tą problematykę,  robili to w sposób bardzo iluzoryczny i  zawoalowany. Mam nadzieje iż w kolejnych częściach cyklu (które jak sądzę się pojawią) sprawy te zostaną potraktowane w sposób zupełnie odrębny i bardziej szczegółowy. Wydaje mi się iż wielu odbiorców na to czeka.

Zagłębiając się w treść publikacji  musimy mieć w sobie pewną ( i to dość dużą) dozę sceptycyzmu oraz  pamiętać  iż to co przedstawia nam Jarosław Sokołowski jest jedynie małym fragmentem wiedzy, którą niewątpliwie posiada a z którą (jak na razie) nie zawsze chce się, lub może, podzielić.

Książka Artura Górskiego ”Masa. O żołnierzach polskiej mafii”, to niewątpliwie bardzo interesująca  a przy tym świetnie się czytająca (duża w tym zasługa niewątpliwych gawędziarskich zdolności świadka koronnego) publikacja dla wszystkich, którzy interesują się historią najnowszą  Rzeczypospolitej, zwłaszcza w tym niezbyt chlubnym jej aspekcie.


Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>