Bernard Cornwell „ Heretyk”

„Przaśna gliniana miska sprowadziłaby na ludzkie głowy mnóstwo nieszczęść”.

Święty Graal- jedna z największych, najbardziej tajemniczych i obrosłych mitem relikwii chrześcijańskiego świata. Od setek lat opiewana w legendach, pieśniach, poezji i prozie. Poszukiwana przez królów, Kościół, lokalnych władców, rycerstwo, awanturników i poszukiwaczy przygód, religijnych fanatyków, mistyków, naukowców i badaczy wszystkich chyba możliwych orientacji religijnych i politycznych. Nic więc dziwnego, iż jego legenda od zawsze fascynuje ludzi pióra, w tym pisarza takiego formatu co Bernard Cornwell.
„ Heretyk” to ostatni i chyba najlepszy tom jego bestsellerowej trylogii świętego Graala.
Jest rok 1347, wojna stuletnia nadal wykrwawia zachodnią Europę. Na południe Francji przedziera się oddział angielskiego rycerstwa, dowodzony przez głównego bohatera powieści Thomasa z Hookton. Ich celem jest Astarac, zrujnowana siedziba potężnego i wpływowego niegdyś rodu, ostatnich jakoby strażników tajemnicy naczynia. Wiele wskazuje na to, iż jest to miejsce ukrycia  poszukiwanej i upragnionej przez wszystkich cudownej relikwii. Niestety, jak to często bywa, w to samo miejsce i z tych samych pobudek zmierza grupa najemników i morderców pod wodzą jego arcywroga  Guya Vexilla, zbrojny oddział chciwego i żadnego władzy kardynała Louisa Bessieres, oraz rycerskie poczty nie cofających się przed niczym okolicznych feudałów, przed którymi nieoczekiwanie pojawiła się szansa wyniesienia swoich rodów i  której nie zamierzają zaprzepaścić.
KONFRONTACJI NIE DA SIĘ UNIKNĄĆ!!!!
Zaczyna się wyścig z czasem….
Otoczony przez nieprzyjaciół, zdrajców, chciwy Kościół, wrogie rycerstwo, watahy zbójców, głód, oraz szerząca się i pochłaniającą coraz więcej ofiar zarazę Tom z Hakton będzie musiał stoczyć dramatyczną walkę o prawdę, miłość, wiarę i własne życie.
Tu też rozegra się ostatni akt dramatu, a dla pokonanych nie będzie litości…
Autor zabiera nas w niezwykłą  podróż po XIV wiecznych drogach i bezdrożach południowej Francji. Ukazuje nam cały przekrój ówczesnego zhierarchizowanego społeczeństwa, wasalnych zależności, obowiązków i praw z tego wynikających. Wiele dowiadujemy się o ówczesnych wierzeniach, obrzędach , zabobonach i zwyczajach ludzi, udziela nam się  surowy i mroczny średniowieczny klimat tamtych czasów.
Jak zwykle u  Bernarda Cornwella znakomite i niezwykle plastyczne opisy dotyczące miejsc i toczących się zdarzeń, oraz licznych scen batalistycznych występujących w powieści. Nie stroni i chwała mu za to od tych najbardziej okrutnych, niekiedy makabrycznych i „ ociekających krwią”, gdyż taka też była epoka w której osadził akcję swojej książki. Wszystko tchnie realizmem i dbałością o szczegóły, widać doskonałe przegotowanie merytoryczne autora i znajomość realiów, zwłaszcza w odniesieniu do militariów i sztuki wojennej tego czasu.
W tej książce znajdziemy wszystko to, co miłośnicy tego rodzaju literatury lubią najbardziej: świetną intrygę, dynamiczną i zaskakującą akcję, wyrazistych i niejednoznacznych bohaterów, mocne sceny walki, ucieczki, pościgi, oblężenia, miłość, przyjaźń i poświecenie.

Czy trzeba czegoś więcej?!

Gorąco polecam!!!

Szczególne podziękowania dla Instytutu Wydawniczego ERICA

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>