Bernard Cornwell „Ostatnie królestwo”

    „Przeznaczenie jest wszystkim”

 To moje drugie spotkanie z twórczością Bernarda Cornwella, wcześniej miałem okazję zapoznać się z jego znakomitym cyklem arturiańskim. Akcja „Ostatniego Królestwa” toczy się również w Brytanii ( widać kraj ten, jest autorowi szczególnie bliski), opisuje jednak wydarzenia toczące się w znacznie późniejszym okresie.

To rozdarte przez wojnę IX wieczne królestwa, stopniowo i metodycznie podbijane przez przybyłe z kontynentu hordy największych awanturników i łupieżców w historii, Wikingów. Pod ich naporem upadają kolejne twierdzę i miasta, a całe połacie kraju idą z dymem. Wydaje się iż nic i nikt nie jest w stanie powstrzymać tego marszu grabieży, pożogi i śmierci…. Na drodze do ostatecznego zwycięstwa najeźdźców, stoi już tylko jedno tytułowe ostatnie królestwo, Wessex.

OSTATNIA NADZIEJA BRYTANII…

Poznajemy surowy i mroczny świat ludzi Północy, świat wolnych wojowników, żyjących z wojny i  dla wojny. Poznajemy historię Uthera głównego bohatera powieści, uprowadzonego i wychowanego przez Wikingów młodego chłopca, który po latach wraca do swojej ojczyzny. Musi odpowiedzieć sobie na pytanie Kim jest i po której stronie tego nadciągającego nieuchronnie konfliktu się opowiedzieć.

To nie będzie łatwy wybór….

Autor doskonale oddaje klimat i specyficzne realia wszesnośredniowiecznej Brytanii, jej sytuację polityczną, obyczajową i społeczną. Na każdym kroku widać doskonałe merytoryczne przygotowanie. Z niebywałą łatwością łączy literacką fikcję z prawdziwymi wydarzeniami tego okresu, uderza dynamiką i dbałością o szczegóły. Wszystko jest niezwykle spójne i ciekawie przedstawione.

Oderwij się na chwilę od codzienności i poczuj świat średniowiecznych wojowników.

ŚWIAT MIECZA , TOPORA I MURU Z TARCZ…

Tu wszystko jest proste.

Gorąco polecam!!!

Szczególne podziękowania dla wydawnictwa ERICA.

One Response to “Bernard Cornwell „Ostatnie królestwo””

  1. Mery pisze:

    Książka od jakiegoś czasu leży na półce i już nie mogę się doczekac, by zapoznac się z tą książką.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>