Bernard Cornwell „Waterloo” -zapowiedź


Historia czterech dni,
trzech armii i trzech bitew
Premiera 23 listopada
BITWA, KTÓRA ZDECYDOWAŁA O LOSIE EUROPY
POCHWAŁY KSIĄŻKI Z BRYTYJSKIEJ PRASY
Ze swadą i erudycją. Czytelnicy poznający dopiero kampanię Waterloo nie mogliby trafić na lepsze wprowadzenie do tematu, a osoby już z nią zaznajomione natrafię na nowe ciekawe szczegóły.
GUY KELENY, „THE INDEPENDENT”
Cornwell doskonale przedstawia szczegóły taktyczne (…) Zapewnia przejrzystość narracji oraz solidny opis postaci i tła historycznego.
MAX HASTINGS, „THE SUNDAY TIMES”
To pierwsze podejście Cornwella do literatury faktu, ale autor wzbogaca temat dzięki swemu umysłowi wnikliwego historyka wojskowości.
„THE SPECTATOR”
Doskonały pierwszy wypad na teren literatury faktu i dowód, że dobra narracja historyczna nie różni się od fikcji – w obu przypadkach kluczem jest opowieść.
SAUL DAVID, „EVENING STANDARD”
Bestsellerowy pisarz i mistrz powieści militarnej prezentuje pełną ilustrowaną historię jednej z największych bitew wszech czasów – fascynującą kronikę opublikowaną z okazji dwusetnej rocznicy ostatniego starcia Napoleona.
18 czerwca 1815 r. armie Francji, Wielkiej Brytanii i Prus wdarły się do cichej doliny na południe od Brukseli. Przez poprzednie trzy dni Francuzi pobili Prusaków pod Ligny i stoczyli nierozstrzygnięty bój z Brytyjczykami pod Quatre Bras. Sprzymierzeni wycofywali się. Niewielka wioska, na północ od której zawrócili, by stawić czoła wojskom Napoleona, nazywała się Waterloo. Krwawa bitwa, która wzięła od niej miano, trwale zapisała się w historii Europy.
W swym pierwszym podejściu do literatury faktu Bernard Cornwell łączy umiejętności narracyjne ze staranną pracą nad źródłami historycznymi, w rezultacie przedstawiając pasjonującą relację ze wszystkich dramatycznych chwil, począwszy od śmiałej ucieczki cesarza z Elby, aż do trzech spowitych dymem oraz zlanym krwią polom bitew oraz ich następstwom. Dzięki cytatom z listów oraz wspomnień Napoleona i księcia Wellingtona, a także zwykłych oficerów i żołnierzy, przywołuje atmosferę rzeczywistego udziału w tych słynnych zmaganiach. Opisuje również przypadki wspaniałej odwagi po obu stronach, z powodu których ostateczny wynik bitwy wisiał na włosku aż do gorzkiego końca.
Wydana na dwusetlecie bitwy publikacja stanowi trzymającą w napięciu opowieść o bohaterstwie, tragedii i boju, który zdecydował o losach dziewiętnastowiecznej Europy.
O autorze:
Bernard Cornwell
Urodził się w Londynie, obecnie mieszka w USA. Ceniony za umiejętność zgrabnego łączenia rzetelnej, popartej studiami, wiedzy oraz literackiej fikcji, Cornwell jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej poczytnych anglosaskich autorów powieści historycznych. Uchodzi za mistrza militarnych opisów i fani historycznych batalii na pewno będą nimi zauroczeni. Warto podkreślić, że są to książki dla wszystkich, którzy lubią przygody w oprawie historycznej. Dzięki udanemu mariażowi historii i fikcji Bernard Cornwell stał się w krajach anglosaskich jednym z najpoczytniejszych autorów powieści historycznych.
W dowód uznania dla jego twórczości królowa Elżbieta II z okazji swych 80. urodzin w czerwcu 2006 r. nadała Bernardowi Cornwellowi Order Imperium Brytyjskiego.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>