Brian Johnson „Sekrety II wojny światowej”.

 Jak można bez większego trudu wywnioskować z tytułu książki Briana Johnsona „Sekrety II wojny światowej. Wojna mózgów” tym razem zagadnienia II wojny światowej przedstawione i potraktowane zostaną w sposób zgoła odmienny niż zazwyczaj się to dzieje. Nie spojrzymy na pola bitew i wielkich wojennych przedsięwzięć przez pryzmat geniuszu dowódców, błyskotliwych osiągnięć taktycznych, strategicznych rozwiązań, liczebności jednostek, spektakularnych zwycięstw i sromotnych klęsk. Zmierzymy się z  historią  ukazując ją jako technologiczny wyścig, starcie naukowców i badaczy, powstanie genialnych rozwiązań i wynalazków (tajnych, sekretnych ) które zdecydowanie wyprzedzały swoje czasy. To im i ogromnemu wpływowi jaki wywarły  na losy tego straszliwego dwudziestowiecznego konfliktu poświęcona jest ta znakomita publikacja. Autor z niezwykłą analityczną wnikliwością, precyzją  i drobiazgowością, dosłownie krok po kroku (podpierając się licznymi zdjęciami i schematami)  przybliża nam owe cuda ówczesnej nauki i  technologii: rakiety V1 i V2, systemy naprowadzanie lotniczego i morskiego, radary, echosondy, słynną maszynę szyfrująca „Enigmę” i wiele innych o których, z wyjątkiem ekspertów wojskowości, pewnie nikt nigdy nie słyszał. Ukazując szerokie historyczne, polityczne i ekonomiczne tło, kreśli okoliczności towarzyszące ich powstaniu, bardzo dokładne szczegóły konstrukcyjne, sposób działania i wdrażanie ich do praktycznego użycia  na potrzeby wojny. Doskonale obrazuje jak ów technologiczny wyścig zbrojeń bezpośrednio przekładał się na ówczesny teatr wojny w niebagatelny sposób wpływając na  militarny sukces poszczególnych rodzajów wojsk i jednostek. Spojrzymy więc na toczące się wydarzenie  zza sterów bombowca, pokładu alianckiego niszczyciela, skrytego w głębinach U-boota, biurka agentów wywiadu i tablic polskich kryptologów.   Dziś, spoglądając na to z perspektywy lat, bogatsi o archiwalne dokumenty i wiedzę poprzedników, jesteśmy w stanie w  pełni docenić ich cichą lecz nierzadko decydująca role w owych trudnych czasach. To smutne, ale  jakby na to nie spojrzeć to od zarania dziejów właśnie konflikty zbrojne zawsze bywały impulsem i kołem napędowym wszelkich nowatorskich myśli i tworzywem z którego powstawało „nowe” i II wojna światowa nie jest tu wyjątkiem.

Ogromny materiał badawczy i związana z nim gigantyczna praca twórcza zaowocowała tym iż otrzymaliśmy publikację ze wszech miar interesującą, bardzo wszechstronną, wnikliwą, merytoryczną a przy tym pełną nowinek, ciekawostek i nieznanych historycznych faktów.  Zdecydowanie usatysfakcjonuje ona wszystkich  tych którzy interesują się historią najnowszą, wojskowością,  zwłaszcza w kontekście militarnym i  technologicznym.

 

 

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>