Clay Blair „Hitlera wojna U-bootów. Ścigani”

Drugi tom, najwybitniejszej chyba publikacji dotyczącej morskiego teatru zmagań II wojny światowej, podejmowanego w aspekcie udziału w niej osławionych, wzbudzających strach i grozę niemieckich U-bootów.

O ile w pierwszej części zatytułowanej „Hitlera wojna U-bootów. Myśliwi” autor skupił się na latach 1939-1942, kiedy okręty tej formacji odnosiły największe i najbardziej spektakularnie militarne sukcesy (skutecznie neutralizując  i spowalniając wysiłek zbrojny państw sprzymierzonych ) to w tej odsłonie skupia się na ostatnich latach tego konfliktu 1942-1945. Okresu w którym   powoli i nieubłaganie przewaga technologiczna, ogromne zasoby,  liczebność,  doświadczenie i nowe strategie pozwoliły aliantom powoli odwracać ( i w konsekwencji odwrócić) losy morskiej wojny, przyczyniając się tym samym do coraz większych strat, ponoszonych przez niemieckie okręty podwodne, które jak sugeruje sam tytuł z myśliwych stały się ściganymi.

Clay Blair po raz kolejny, w sposób niezwykle rozbudowany  i podparty ogromną merytoryczną wiedzą, tworzy monumentalne dzieło, pełne dramatycznych opisów walk na morzach i oceanach, interpretując poznane fakty i wyciągając z nich  wnioski.
 Lektura wnikliwa, analityczna, znakomicie (trzeba to podkreślić) udokumentowana, będąca owocem wieloletniej pracy badawczej, poszerzonej dodatkowo o relacje niemieckich podwodniaków i najnowsze odtajnione archiwalne dokumenty, pozwoliła autorowi na nowo skreślić historie tej przeraźliwie skutecznej i niszczycielskiej broni.

Bierzemy udział w działaniach wojennych w których brały udział niemieckie U-booty, na wszystkich niemal teatrach morskich zmagań: operacje na Morzu Bałtyckim i Północnym, bitwa o Atlantyk, działania zbrojne w basenie Morza Śródziemnego, wodach odległej Arktyki, Oceanie Indyjskim i wzdłuż południowych brzegów Afryki. Wszędzie tam, gdzie toczył się morski bój a U-booty zaznaczyły swoja obecność. Mamy też udział w ostatnim dramacie tych jednostek i ich załóg,  które mimo starań i ogromnej daniny krwi  załóg nie mogły zmienić już losów przegranej wojny.
Książka  wzbogacona jest licznymi mapami dokumentującymi działalność tych jednostek na wodach niemal całego globu oraz licznymi szczegółowymi tabelami, wyliczeniami i wykresami dotyczącymi min: typu i klasyfikacji U-bootów, nazwisk ich dowódców, strat konwojów alianckich w poszczególnych etapach wojny, ilości potwierdzonych zatopień, głównych tras płynących do Wielkiej Brytanii konwojów amerykańskich i szeregu innych dotyczących tematu zagadnień.

Prezentowana tu pozycja Claya Blaira „Hitlera wojna U-bootów. Ścigani” to naprawdę nie lada gratka dla wszystkich miłośników i pasjonatów wojennych zmagań II wojny światowej, zwłaszcza traktowanej w jej morskim wymiarze.

 

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>