Dan Abnett „Czas Horusa”

Mamy w swoich rękach długo oczekiwany pierwszy tom znakomitego cyklu pióra Dana Abnetta zatytułowany „Czas Horusa”.To niezwykle rozbudowana, tworzony z ogromnym rozmachem, pasją i dbałością o szczegóły wizja kosmicznego  świata XXXI tysiąclecia.

W nieprzerwanym, pełnym podbojów marszu ludzkości pod wodzą nieśmiertelnego imperatora padają kolejne planety w galaktyce. Supernowoczesne legiony Adeptus Astartes będących przedłużeniem woli swojego władcy, ogniem i żelazem zmuszają do posłuszeństwa kolejne planety i narody. Są tacy jak wojna która jest ich żywiołem, twardzi, świetnie wyszkoleni, zdyscyplinowani i przeraźliwie profesjonalni ( ciągłe przebywanie na polu walki pozwoliło im uzyskać poziom sprawności bojowej nie osiągalny dla innych). Jest wśród nich  Horus ulubiony syn imperatora, za niewątpliwe przymioty osobiste i zasługi,  wyniesiony do rangi Mistrza Wojny i naczelnego dowódcy Wielkiej Krucjaty. Jak możemy się domyślać, nie wszyscy zadowoleni są z takiego stanu rzeczy i potulnie się z tym godzą. Dawne urazy, animozje i  słabo skrywane ambicje powodują iż ów pozorny spokój jest typową ciszą przed burzą

Awansowany i wyniesiony do grona nieformalnych doradców wojskowych tzw. Kwadry ( cieszącego się  wielkim szacunkiem i znaczeniem w wojskowych strukturach) zostaje równierz młody dowódca elitarnych Wilków Luny Garviel Loken. Chcąc udowodnić trafność tego wyboru i własną wartość, zgłasza się na wraz z podległym mu oddziałem do stłumienia wciąż tlących się ognisk oporu na jednej z ostatnio podbitych planet. Wyprawa ta, okażę się jednak inna niż wszystkie w jakich brał dotychczas udział, a przyjdzie mu zmierzyć mu z siłami które trudno jest pojąć temu zaprawionemu w bojach wojownikowi. Wszystko to zmieni jego życie, dotychczasowe pojmowanie otaczającego go świata, mechanizmów nim rządzących, oraz jego samego. Są pewne drogi z których nie ma już powrotu…

Tak prezentuje się  pierwszy tom wielkiej, zakrojonej na szeroka skalę epickiej opowieści o gigantycznej wojnie domowej, która na zawsze zmieniła losy ludzkości, wypalając na nich swoje straszliwe piętno. O ludziach którzy stali na jej czele i racjach które im przyświecały.

Powieść Dana Abnetta (osadzona dość  luźno w Warhammerze 40,000) emanuje prawdziwym bogactwem treści: barwnością i niezwykłą plastycznością opisów miejsc i zdarzeń oraz znakomicie rozrysowanymi i oddanymi z dużą dbałością o szczegóły scenami walk (dotyczy to zarówno potyczek jak i wielkich zbiorowych scen i batalii). Niemal słychać odgłosy wybuchów, szum lądujących transportowców i jednostek bojowych,  jęki rannych i konających, tupot ciężkich wojskowych butów, odgłos mechanicznych mieczy. Świetnie zbudowany swoisty wojenny  klimat historii pobudza wyobraźnie, pozwalając lepiej wczuć się w dynamizm akcji i dramaturgię wydarzeń.

Wiele pojawiających się i  przeplatających się ze sobą wątków i  postaci oraz związanych z tym tytułów, godności,  wzajemnych  zależności służbowych  i osobistych, oznaczeń, obyczajów, tradycji, powoduje iż świat powieści wydaje się doskonale przemyślany i spójny.

Zdecydowanie największym jednak atutem ( przynajmniej moim zdaniem) są świetnie wykreowane i scharakteryzowane postacie głównych i bohaterów. Wyraziste, nieszablonowe, z mocno zaznaczonymi cechami osobowości. To bohaterowie z krwi i kości, wybijające się ponad przeciętność, zmagający się z wątpliwościami (zwłaszcza w odniesieniu do sensu i formy tego w czym uczestniczą), mający rozterki etyczne i moralne, myślący samodzielnie (co w strukturach armijnych nie jest nazbyt pożądane), negujący niekiedy sens prowadzonych działań i  ich celowości .

Entuzjastom Warhammera 40,000 do przeczytania tej pozycji zachęcać oczywiście nie muszę, wszystkim innym polecam ją jednak ze względu na wspaniałość wykreowanego świata przyszłości, wciągającą bez reszty fabułę i napięcie utrzymujące  się od pierwszej do ostatniej strony.

Szczególne podziękowania dla Wydawnictwa Fabryka Słów.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>