Dariusz Domagalski „Vlad Dracula”.

„Bohater czy zbrodniarz nabijający swoich wrogów na pal? Legendarny wampir czy genialny strateg? Kim naprawdę jest Vlad Dracula”.

Wykreowana z niezwykłym literackim kunsztem i wyobraźnią postać Hrabiego Drakuli, pióra Irlandczyka Brama Stopera stała się nieodzowną częścią dawnej i współczesnej kultury masowej. Nie sposób chyba zliczyć wszystkich powieści, opowiadań, literackich i historycznych opracowań, komiksów, filmów, seriali… itd, nawiązujących do tego bohatera. Mimo iż jego pierwowzorem była autentyczny XV wieczny władca Wołoszczyzny Vlad III Dracula, przez wieki tak obrósł legendą (najczęściej czarną i złą) iż ciężko dziś odróżnić historyczną  prawdę od mitu.

Książka Dariusza Domagalskiego postara się to zmienić…

To znacznie odbiegająca od znanych i utartych nam schematów krwawego transylwańskiego wampira, obdarta z wielowiekowych naleciałości i absurdów, historia tego człowieka i trudnych czasów w których przyszło mu żyć i działać.

Jest rok 1462. Imperium Osmańskie znajduje się u szczytu swojej potęgi i władający nim sułtan Mahmed II postanawia uderzyć na Europę. Jego wzrok pada na Wołoszczyznę!!!

Na polecenie węgierskiego króla Macieja Korwina udaje się tam również wraz z grupą rycerzy Janos Lechoczky, kapitan elitarnych oddziałów Czarnych Legionów. Ma sprawdzić, czy w nadchodzącym, nieuniknionym jak się wydaje konflikcie muzułmańsko-chrześcijaskim i rodzącej się w bólach papieskiej krucjacie władca Wołoszczyzny Vlad Dracula nadaje się na jej wojskowego przywódcę.

Zaczyna się niezwykła, obfitująca w niebezpieczeństwa, pełna walk, zasadzek, intryg, zdrad i wieloznaczności wyprawa.

Po jej zakończeniu nic nie będzie już takie same…..

Za Karpatami rozpościera się jakby inny, nieznany naszym bohaterom świat. Pełen pasji, namiętności, brutalny, surowy i mroczny. Życie ludzkie nie przedstawia tu wielkiej wartości zaś okrucieństwo przechodzi wszelkie możliwy wyobrażenie, nawet w oczach zahartowanych w bojach węgierskich weteranów. Rodowe zemsty, publiczne egzekucje, wyrafinowane tortury, trucicielstwo, zdrady, bunty możnych, palone miasta i wsie.

TU RZĄDZI MIECZ, KATOWSKI TOPÓR I STRACH.

Tu rządzi Vlad III Dracula!!!!

Z jednaj strony: dbający o przestrzeganie prawa, wspierający miasta, dbający o rozwój handlu, obronność kraju, ograniczający samowole bojarów, zwalczający złodziejstwo i bandytyzm.

Z drugiej: okrutnie rozprawiający się z politycznymi oponentami, niesłychana brutalnością wymuszający posłuszeństwo, nie przebierający w środkach w walce z tureckim najeźdźcą ( zatruwanie studni, zakażanie chorobami, nabijanie na pal jeńców, taktyka spalonej ziemi)

KIM WIĘC NAPRAWDĘ JEST!!!

Człowiekiem czy diabłem? Genialnym strategiem czy okrutnym szaleńcem? Dalekowzrocznym politykiem czy popadającym w obłęd tyranem? Bohaterskim obrońcą czy dzierżącym władze psychopatą.

OCEŃCIE SAMI!!!

Książkę  Dariusza Domagalskiego naprawdę dobrze się czyta, doskonale stylizowany język świetnie wpisuje się w konwencje i koloryt powieści. Ciężka, tajemnicza i mroczna aura dodatkowa wzmaga czytelnicze odczucia. Złożoność intrygi, dynamiczna, zaskakująca i szokująca niekiedy akcja wciąga nas gwałtownie w wir niesamowitych wydarzeń. Szybko zmieniające się i następujące po sobie wątki nie pozwalają nam oderwać się od lektury. Na szczególną uwagę zasługuje również wieloosobowa narracja, pozwalająca nam obserwować toczące się zdarzenia z perspektywy wielu osób (często o zupełnie odmiennych poglądach i orientacjach politycznych) i miejsc, oraz znakomite kreacje bohaterów, zarówno głównych jak i pobocznych.

To jedna z tych powieści,  które zmuszają nas do głębszych refleksji: o istocie władzy, odpowiedzialności za innych, wyborach mniejszego i większego zła, celach uświęcających środki, miejsca jednostki.

 Szczególne podziękowania dla Wydawnictwa Bellona.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>