Jared Diamond „Kryzysy”.

„Fascynująca książka ukazująca czynniki wpływające na to, jak całe kraje i pojedynczy ludzie mogą reagować na wielkie wyzwania i jak podnoszą się z kryzysów”.

Niezwykle interesujące analityczno -porównawcze spojrzenie na problemy współczesnego świata, rozpatrywane w kontekście kryzysów międzynarodowych oraz  sposobu w jaki określone państwa i narody radziły sobie w tych ważnych a nierzadko przełomowych dla siebie dziejowych momentach. Autor oparł się na przykładach kilku państw: Finlandia, Japonia, Chile, Indonezja, Niemcy, Australia i Stany Zjednoczone kreśląc  rozbudowane spektrum zagadnień dotyczące historycznych mechanizmów i procesów (oraz rozmaitych zależności i wzajemnych układów bo  państwa te nie funkcjonują przecież w próżni),  które stały się ich udziałem na przestrzeni wieków i dekad

Odnosi się to zarówno do aspektów i zagadnień  historycznych, politycznych, narodowościowych, ekonomicznych, kulturowych, religijnych  jak i  społecznych, zdrowotnych (szczególnie w kontekście epidemii Covid 19,) ideologicznych czy bardzo już  indywidualnych i osobistych.   To, z jednej strony,  pokazanie czytelnikowi  jak wybrane kraje  poradziły sobie z dotykającymi ich kryzysami  rozmaitej natury) szczególnie w   XX wieku,   z drugiej zaś jak owe zjawiska wpłynęły i wpływają nadal (pozytywnie lub negatywnie ) na zmianę polityki rządów, narodowych  elit czy kształtowanie się światopoglądów i  postaw społecznych.

Na ile owe państwa potrafiły wyciągnąć wnioski z własnej  przeszłości, przewartościować bilans zysków i strat oraz  przebudować dotychczasowe sposób pojmowania otaczającej ich rzeczywistości. Jak zachowały się w obliczu zmieniających się  geopolitycznych uwarunkowań  (szczególnie po II wojnie światowej) i towarzyszących temu zmian  wektorów zewnętrznej i wewnętrznej polityki w skali mikro  i makro.

„Kraje te uporały się z nękającymi je problemami – w niejednakowym stopniu – dzięki takim mechanizmom, jak uznanie własnej odpowiedzialności, boleśnie uczciwa samoocena czy uczenie się na wzorach zapożyczonych od innych krajów”.

Dla mnie osobiście najciekawszymi wątkami lektury były te dotyczące naszego najbliższego sąsiada, czyli Niemiec  odradzających się (po upadku III Rzeszy i dramacie  sowieckiej okupacji) w  najbogatsze państwo Starego Kontynentu i niekwestionowanego europejskiego lidera, Finlandii (zmagając się z traumą zimowej wojny  z ZSSR i poddanej procesowi  tzw. finlandyzacji) oraz Stanów Zjednoczonych, wciąż, mimo wielu zawirowań uznawanych za ostoję demokracji i  strażnika  chrześcijańskich wartości.

Osobnym, niesłychanie interesującym, przykładem jest też historia Chile oraz  tragiczna droga tego państwa od demokracji, która próbował zaprowadzić prezydent Salvador Allende Gossens (zamordowany przez wojskową juntę podczas przewrotu w   1973)  po krwawą i okrutna,  prawicową dyktaturę Augusto Pinocheta.

 Książka  Diamonda Jareda ” Kryzysy. Punkty zwrotne dla krajów w okresie przemian” to znakomita lekcja historii współczesnej, która przyda się nam wszystkim. Szczególnie w tych niespokojnych czasach.

 Duży plus za liczną dokumentację fotograficzna znacznie wzbogacając treść publikacji. Gorąco polecam.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>