Dmitry Glukhovsky „Czas zmierzchu”

„ Gdyż nieszczęście świata w tym, że chory jest Bóg jego, stąd i świat choruje. W gorączce jest Pan i jego dzieło gorączkuje. Umiera Bóg i stworzony przez niego świat umiera. Lecz nie jest jeszcze za późno…”

Zawodowy rosyjski tłumacz dostaje zlecenie przetłumaczenia XVI wiecznego hiszpańskiego rękopisu, dotyczącego relacji z pełnej niebezpieczeństw wyprawy ówczesnych konkwistadorów w głąb jukatańskiej dżungli, po święte księgi Majów. Możliwość dodatkowego zarobku jest oczywiście kusząca i nie było by w tym niczego szczególnie nadzwyczajnego gdyby nie….

No właśnie, gdyby co!?

Treść dokumentu zaczyna pochłaniać go całkowicie i bez reszty, szarpie emocjami, burzy spokój ducha, wciąga niczym wir i zsyła przerażające wizje. Zmienia szare uporządkowane i monotonne życie w pasmo niebezpieczeństw i strachu. Przeszłość i teraźniejszość zaczynają się dziwnie przeplatać i oddziaływać na siebie.

ŚWIĘTA PIRAMIDA MAJÓW W CENTRUM MOSKWY? TRZĘSIENIE ZIEMI? ATAK JAGUARA?

A to tylko początek rodzących się wydarzeń….

Postępy nad tłumaczeniem manuskryptu, zbiegają się w czasie z iście apokaliptycznymi doniesieniami w telewizji i radio o nawiedzających cały świat straszliwych kataklizmach i zniszczeniach na niespotykana dotąd skalę.

Przypadek? A MOŻE?

A może historię zapisaną w rękopisie i obecne wydarzenia łączy jakiś związek? Czym tak naprawdę jest ten niezwykły dziennik? Co wierzenia dawnych Majów mają do dwudziestowiecznej rzeczywistości? Co jest prawdą, a co fałszem? Czy to naprawdę zbliża się APOKALIPSA?

Książka „ Czas zmierzchu” Dymitrija Glukhovsky’ego to świetnie napisany, ciekawy, klimatyczny i barwny thriller z elementami powieści przygodowej i historycznej. Autor znakomicie prowadzi intrygę, właściwie stopniuje napięcie i tworzy własną niepowtarzalną lekko mroczną aurę zagrożenia, która niczym gęsta tropikalna mgła oplata przedstawione w powieści postacie i zdarzenia. Uderza dużą dbałością o szczegóły i dobrą znajomością historycznych realiów, zwłaszcza w odniesieniu do wydarzeń toczących się w  szesnastym wieku.

To jedna z tych lektur, które z całą pewnością na dłużej zagoszczą w naszej literackiej świadomości i do których będziemy powracać.

 Lepszej rekomendacji chyba nie potrzeba!!!

Gorąco polecam!!!

One Response to “Dmitry Glukhovsky „Czas zmierzchu””

  1. Natula pisze:

    Apokalipsa to mój ulubiony temat :), lubię się straszyć więc nie pogardzę tak znakomitą pozycją.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>