Eric Weiner „Poznam sympatycznego Boga”

„ Moje flirty z istotami wyższymi”

Każdy z nas na pewnym etapie swojego życia zmagał się z nurtującymi ludzkości od zarania dziejów problemami i zagadnieniami natury religijnej i moralnej. O miejscu człowieka ( a zwłaszcza katolika) w otaczającym nas i szybko zmieniającym się świecie, naszą wiarę, sens życia które prowadzimy i wyborach których musimy dokonać. To pytania dotyczące kapłańskiej posługi, dawnego i współczesnego Kościoła, szeregu różnych religii i wierzeń występujących na całym świecie. O różnej, w niektórych kulturach wręcz fundamentalnej  roli jaką dziś pełni w społeczeństwie, państwie i  narodach religia, o sposobach obcowania ze Stwórcą (czy tez bogami, w różnych ich odsłonach i  formach)

Pytania te i wątpliwości nie obce są one również autorowi tej publikacji Ericowi Weinerowi, a motorem działań staje się postawione przez pielęgniarkę w czasie pobytu autora w szpitalu pytanie. Czy odnalazłeś już swojego boga?

 Autor zabiera nas  w fascynująca i niezwykle interesującą duchową (i nie tylko duchową) podróż po najbardziej znanych religiach współczesnego świata. Z setek występujących na  naszym globie, wybiera kilka, którym zamierza przyjrzeć się bliżej: chrześcijaństwo ( judaizm), buddyzm, taoizm, islam, , szamanizm, neopoganizm, realianie.

Z właściwą sobie ciekawością, humorem, pozytywnym spojrzeniem daleko odbiegającym od utartych skostniałych schematów, dogmatów i zasad ( przez Chiny, Nepal, Turcję, Indię , Izrael i Stany Zjednoczone), ukazuje nam oblicze współczesnej religijności w różnych miejscach i zakątkach ziemi, skłania do przemyśleń i przewartościowań dotychczas posiadanej wiedzy.

Książka Erica Weinera „Poznam sympatycznego Boga” porusza tematy ważne, ponadczasowe, dotyczące naszej wiary, naszego miejsca we współczesnym świecie, naszych relacji z Bogiem oraz innymi ludźmi, naszej tożsamości. Odwiecznie zadawanych pytań: o to skąd pochodzimy, kim jesteśmy i co stanie się z nami po śmierci?

 Napisana jest  prostym zrozumiałym dla wszystkim językiem, oprócz niewątpliwych i bezdyskusyjnych walorów poznawczych, niesie bardzo pozytywne przesłanie. Każdy z nas, jeśli tylko naprawdę będzie tego chciał, odnajdzie swojego sympatycznego Boga.

 Polecam ją wszystkim, którzy nadal szukają siebie, Boga, wiary, własnego miejsca na ziemi. Tym wszystkim którzy nadal wątpią, nadal poszukują odpowiedzi…

 To jedna z tych pozycji które zostawiają trwały ślad w naszej nie tylko literackiej świadomości. Nawet po przeczytaniu i odłożeniu na półkę, kwestie poruszane przez autora kołaczą się gdzieś w naszych myślach. I to chyba najlepsza rekomendacja.

 Szczególne podziękowania dla Wydawnictwa CARTA BLANCA

One Response to “Eric Weiner „Poznam sympatycznego Boga””

  1. Bibliofilka pisze:

    Mam ją od dawna na liście. Lubię takie książki!

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>