„Zagadki i tajemnice kampanii wrześniowej” Eugeniusz Guz

 „ Z historii narodów możemy się nauczyć, że narody niczego się nie nauczyły z historii ”

 Wydawać by się mogło, iż kampania wrześniowa z 1939 roku jest tak obszernie opisana i udokumentowana że nie kryje już przed nami żadnych tajemnic.

Nic bardziej mylnego!!!

Jak się okazuje, sam jej przebieg oraz wydarzenia ją poprzedzające, jakże dramatyczne dla Polski i Europy, nadal kryją wiele zagadek i niewyjaśnionych faktów. Na niektóre z nich odpowiedź znajdziemy w tej książce. Stopniowo, po latach otwierane są archiwa, odtajnione zostają akta, na światło dzienne wychodzą skrzętnie skrywane dotychczas dokumenty i zeznania świadków.

Możemy przyjrzeć się jak krętymi drogami chadzała angielska i francuska dyplomacja. Poznać podstępne i bezlitosne działania służb wywiadowczych, intrygi, prowokacje, oszustwa. Nieznane fakty z życia politycznych elit, wojskowych sztabów i arystokratycznych salonów. Okazuje się iż niektóre zdarzenia miały zupełnie inny przebieg, niż uczono nas na lekcjach historii, opisywano w książkach, publikacjach, przedstawiano w filmach. Przyznam się szczerze, iż udało się autorowi mnie w kilku miejscach zaskoczyć. Dotyczy to zwłaszcza przedwojennych, wyraźnie antypolskich kontaktów niemiecko-ukraińskich, nieznanych faktów z życia i politycznej działalności Józefa Becka, zamachu na prezydenta Stanisława Wojciechowskiego (mało kto o nim słyszał), internowania władz polskich w Rumunii, zagadkowej śmierci Edwarda Rydza-Śmigłego.

To znakomita książka dla wszystkich miłośników II wojny światowej, oraz tych którzy uwielbiają tajemnice i zagadki historii.

Tu z pewnością ich nie zabraknie.

Gorąco polecam!!!!

 Szczególne podziękowania dla Wydawnictwa Bellona.

One Response to “„Zagadki i tajemnice kampanii wrześniowej” Eugeniusz Guz”

  1. Mery pisze:

    Bardzo lubię książki o tematyce wojennej, ale na razie się nie skusze. Czuję ich przesyt. Jednak może kiedyś…

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>