Francesco Fioretti „Sekretna księga Dantego”

„Boska Komedia” Dantego Alighieri, utwór  powszechnie uznawany za najwybitniejsze i najbardziej doniosłe dzieło epoki średniowiecza, podobnie jak jego twórca zdecydowanie wyprzedzające swoje czasy. Niezwykła twórczość tego wielkiego i  wybitnego poety, filozofa i intelektualisty   inspirowała (nadal to czyni) i wpływała  na literaturę różnych epok, po dziś dzień dostarczając materiału badawczego całej gamie historyków i interpretatorów tekstów. Stała się również kanwą dla świetnie napisanej powieści Francesco Fiorettiego (prawdziwego znawcy tematu) zatytułowanej  „Sekretna księga Dantego”

 Akka rok 1291. Dopełnia się okrutny dramat oblężonego  przez wojska  sułtana Al-Aszrafa Chalila miasta oraz osobista tragedia młodego templariusza Bernarda (jednego z bohaterów powieści) którego losy nieodwracalnie splotą się z wielkim  pisarzem i jego słynnym  dziełem.

Dante Alighieri umiera w Rawennie a w 1321 roku  jak  powszechnie sadzono na  malarię. Już wkrótce jednak co do przyczyn zgonu pojawiają się  się pierwsze wątpliwości, tym bardziej iż ginie ostatni najważniejsze fragment „Boskiej Komedii”. Czyżby więc jego śmierć nie była dziełem przypadku a precyzyjnie zaplanowanym skrytobójczym mordem? Komu zależało na jego śmierci? Co zawiera ostatnie trzynaście pieśni poematu i dlaczego są tak ważne? Jaki ma to związek  z nieistniejącym już zakonem Rycerzy Świątyni?

Odpowiedz na te i wiele innych pytań spróbują odnaleźć (każdy z własnych osobistych powodów) córka poety, mniszka Beatrycze, młody medyk Giovanni z Lukki  oraz były templariusz Bernard.

Zagadka zdaje się gonić zagadkę, tajemnica przesłania tajemnice zaś dotarcie do sedna jest coraz trudniejsze i bardziej niebezpieczne.

 Francesco Fioretti  z dużą łatwością i niezaprzeczalnym talentem łączy literacką fikcję z prawdziwymi historycznymi wydarzeniami tego okresu, zarówno w odniesieniu do skomplikowanej sytucji  Włoch  jak i wydźwieku ogólnoeuropejskiego ( Filip Piękny, kasata zakonu templariuszy itd).

Wielowątkowa fabuła, sprawnie  prowadzona narracja, niezłe kreacje bohaterów, oraz wielotorowa perspektywa  która pozwala nam na szerokie spojrzenie na ciąg przedstawionych zdarzeń oraz  bogactwo świata przedstawionego to atuty których nie sposób przecenić. Wszystko wpisane (z wielką merytoryczna znajomością tematu)  w szeroko pojmowany kontekst polityczny, ekonomiczny, militarny, społeczny i obyczajowy opisywanych czasów. A jest w co się zagłębiać, gdyż czternastowieczne Włochy to istny konglomerat zwaśnionych dynastii, skonfliktowanych rodów,  partykularnych interesów koterii politycznych i handlowych,  księstw, republik, państw miast, wojującego papiestwa, politycznych stronnictw, tajnych stowarzyszeń i Bóg wie czego jeszcze….

Autor świetnie się tu odnalazł, budując z niebywałym kunsztem charakterystyczny średniowieczny klimat, przesycony aurą tajemnicy, strachu, niebezpieczeństwa, zakulisowych gier, spisków, tajnych układów, podejrzeń  oraz umierającego i powoli odchodzącego  w niebyt etosu rycerstwa i jego ideałów. Kreśli również obraz bezinteresownego  oddania, fascynacji, rożnych odmian miłość,  przyjaźni, szeroko pojmowanego dobra i człowieczeństwa które tkwi w każdym z nas

Lektura  Francesco Fiorettiego „Sekretna ksiąga Dantego”  naprawdę świetnie się czyta, opowieść zawarta na jej kartach  przemawia  i trafia do odbiorcy, a burzliwe historyczne tło dodatkowo wzmacnia odczucia i pobudza naszą ciekawość.

Doskonała pozycja dla entuzjastów dobrych i inteligentnie napisanych  powieści historycznych, zwłaszcza tych z  zagadką w tle, oraz wszystkich którzy pragną  przeżyć fascynująca przygodę w sercu średniowiecznych Włoch.

 

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>