Franz Kurowski „Pancerne Asy”

„ Atak, okrążenie i przełamanie. Sprawne przemieszczanie się jednostkami zapewni zaskoczenie i szybkość”

 Nikogo specjalnie nie trzeba przekonywać  jak ogromny wpływ na strategię i taktykę wojenną, oraz cały teatr działań zbrojnych. miało pojawienie się i użycie w walce jednostek i formacji pancernych. Dotyczy to w szczególności II wojny światowej i starć na niemal jej wszystkich frontach, czego zwłaszcza  nam Polakom nie trzeba przypominać. Na nasze nieszczęście, to właśnie Niemcy byli prekursorami tych działań na masową skalę.

Niniejsza książka autorstwa Franza Kurowskiego  przedstawia wojenne biografie sześciu najwybitniejszych dowódców pancernych, wchodzących w skład zarówno Wehrmachtu jak i Waffen SS.: Harmanna Bixa, Rudolfa von Ribbebtropa, Hansa Böltera, Michaela Wittmanna, Alberta Ernesta i Franza Bäke .

To historie oparte na znanych faktach, zachowanych dokumentach, zeznaniach świadków, podkomendnych, przyjaciół i …wrogów. Barwne, czasem bardzo osobiste, doskonale osadzone w realiach tego najstraszliwszego konfliktu w dwudziestym wieku. To opowieść o codzienności niełatwego żołnierskiego życia, trudach i specyfice walki w czołgu, odpowiedzialności, dramatycznych wyborach, ciężarze dowodzenia, przyjaźni i … ŚMIERCI.

Wraz z nimi przechodzimy bojowy szlak pancernych batalii i zmagań toczonych w niemal całej Europie, od plaż  Normandii, po bezkresne stepy Rosji. Są wśród nich oczywiście te największe i najbardziej nam znane jak: Kampania Wrześniowa w Polsce, Charków, Łuk Kurski, walki na froncie włoskim, ofensywa w Ardenach i walki toczone we Francji w czasie tworzenia drugiego frontu.

Z tej książki dowiemy się co tak naprawdę przesadziło o sukcesie tego rodzaju jednostek, ich dowodzeniu, strategii i taktyce działań w zmieniających się warunkach wojny, wyszkoleniu, sile ognia, mobilności, strukturach organizacyjnych i problemach natury logistycznej. To również, (i trzeba o tym pamiętać), wstrząsający, okrutny i ponury obraz wojny i cierpień ludności cywilnej wielu podbitych krajów.

Książka  Franza Kurowskiego  „Pancerne Asy” to znakomita lektura dla wszystkich pasjonatów historii najnowszej, militariów oraz tych wszystkich których interesuje typowe ludzkie spojrzenie ( z innej niż przywykliśmy perspektywy) na  straszliwe wojenne czasy.

Gorąco polecam!!!

Szczególne podziękowania dla Instytutu Wydawniczego ERICA.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>