George R.R. Martin „Starcie królów”

Drugi po „Grze o tron” znakomity tom zakrojonej na wielka skale epickiej opowieści Georgea R.R. Martina zatytułowany „Starcie królów”, będąca bezpośrednią kontynuację wydarzeń i losów postaci znanych nam z części pierwszej. To fascynująca i poruszająca opowieść o honorze, odwadze, miłości, wierności, zdradzie i śmierci. O dramatycznych wyborach i konsekwencjach jakie one za sobą niosą, dla nas samych i naszych najbliższych. To historia okrutnej, krwawej i bezpardonowej walki o władzę i dominację, o to kto zasiądzie na królewskim tronie.

Śmierć króla Roberta Baratheona i stracenie namiestnika Neda Starka doprowadziło do politycznego zamętu i wybuchu okrutnej wojny domowej. Żelazny tron kusi wielu, a pretendentów dysponujących mniejszymi lub większymi roszczeniami ciągle przybywa. Jak zwykle w takich wypadkach, do głosy dochodzą interesy wielkich arystokratycznych rodów, rozmaitych politycznych koterii, poszczególnych krain i regionów, którym w sukurs idą niepohamowane ambicje, animozje, nie wyrównane rachunki z przeszłości, odwieczna rządzą władzy, sławy i bogactwa. W tym świecie nikt nie może czuć się bezpieczny, kwitnie korupcja, szantaż, okrucieństwo, intryga, zdrada, argumenty zastępuje miecz, trucizna i sztylet zaś śmierć szeroko zbiera swoje żniwo

Jakby tego było mało zza Wąskiego Morza do powrotu szykuje się Daenerys Targaryen „Matka Smoków” kolejne pretendentka po przed laty skrytobójczo zamordowanym władcy,  a wraz z nią… No właśnie, w końcu w świecie Georgea R.R. Martina pojawiło się trochę magii… smoczej magii.

 No i jest jeszcze MUR… Silnie strzeżona i ufortyfikowana granica, za którą schroniły się przed wiekami pradawne rasy, starzy bogowie, dzikie plemiona i istoty znane ludziom z jedynie z ponurych legend. Tam również trwa poruszenie i tym razem wszystko wskazuje na to iż zagrożenie jest naprawdę realne

Królestwo chwieje się w posadach, czas pokoju i spokojnej egzystencji minął już bezpowrotnie. Konfrontacja zbrojna jest nieunikniona!!!

Podobnie jak część pierwsza, również ta cechuje się znakomitymi i świetnie wyrysowanymi sylwetkami głównych bohaterów (rewelacyjna kreacja Tyriona Lannistera). To właśnie oni stanowią niewątpliwy atut tej pozycji, wyraziści, nietuzinkowi i niejednorodni. To ludzie z krwi i kości, nie pozbawieni wad, słabości, targani silnymi namiętnościami i ambicjami, popełniający błędy. Nikt nie jest tu jednoznacznie dobry lub zły i chwała pisarzowi za to. Ciekawym zabiegiem jest  wieloosobowa narracja, dzięki której możemy spojrzeć na toczące się wydarzenia z różnych miejsc i perspektyw, często oczami ludzi mających inne poglądy polityczne, czy wręcz będących wrogami. To pozwala nam lepiej objąć i zrozumieć całość przedstawionej historii. Powieść mimo oczywistych stylizacji, napisana jest prostym, zrozumiałym dla wszystkich językiem, który doskonale wpisuje się w jej koloryt i pobudzający wyobraźnie lekko mroczny  klimat.

Znakomite i bardzo plastyczne opisy przedstawionego świata ( zwłaszcza uderzające naturalizmem sceny walk), bogactwo pojawiających się i przeplatających ze sobą wątków i postaci, oraz  trzymająca w napięciu akcją w nawale dużej ilości publikacji tego gatunku, czyni tę lekturę naprawdę wyjątkową.

Nic więc dziwnego iż na całym świecie pozycje tego autora zdobyły tak wielkie rzesze entuzjastów, do których oczywiście i ja się zaliczam. To jedna z tych opowieści, które zostają z nami na dłużej, a myślę iż kiedyś w przyszłości sięgną po nie nasze dzieci.

 Gorąco polecam!!!

Szczególne podziękowania dla Wydawnictwa Zysk i S-ka


Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>