Grzegorz Kochman „Bramy Kijowa”.

„Miłość, zemsta i walka o tron”.

Trzymamy w swoich rękach kolejny, drugi już,  tom  trylogii piastowskiej, pióra Grzegorza Kochmana, będący naprawdę dobrym przykładem polskiej literatury historycznej, znakomicie osadzonej w czasach i realiach epoki oraz skomplikowanym splocie historycznych wydarzeń rozgrywających się na  początku XI wieku.

Tym razem autor ciężar fabuły  i akcji przenosi zdecydowanie bardziej na Wschód, ku targanej bratobójczym konfliktem, w łonie dynastii Rurykiwiczów, Rusi. Każdy z walczących o władzę książąt (zarówno Jarosław jak i Świętopełk) zwiera szeregi swoich zwolenników  i zawiera sojusze szykując się do decydującego zbrojnego starcia. Jednym z nich jest również polski król Bolesław Chrobry, który oprócz politycznych i ekonomicznych korzyści płynących z takiej wyprawy  (Świętopełk jest jego zięciem) ma do wyrównania  na Wschodzie swoje własne, prywatne i rodzinne, rachunki.

Wojenna machina została wprawiona w ruch zaś jednym z jej  trybów będzie sekretna  i bardzo  niebezpieczna misja, którą z polecenia polskiego władcy podejmą się słowiańscy wojownicy a której celem będzie wciągniecie w konflikt bitnych stepowych  plemion Pieczyngów. Ich udział może przeważyć skale zwycięstwa,  czego  wszyscy zaangażowani w zbliżający  się  militarny konflikt  mają pełną świadomość…

Tak zaczyna się wciągająca, wielowątkowa opowieść, która powiedzie nas  przez  drogi i bezdroża wczesnośredniowiecznej  Słowiańszczyzny i Rusi, gdzie wśród  gęstych borów, nieprzebytych  stepów i groźnych rwących  rzek prawda historyczna  przeplatać się będzie z literacką fikcją. Powrócą znani nam już wcześniej bohaterowie, bardziej już okrzepli  (szczególnie Jaksa) dojrzalsi, na których bagaż życiowych doświadczeń, ostatnich lat, zdążył już  odcisnąć swoje piętno.

Tom drugi piastowskiej trylogii trzyma dobry, solidny poziom swojej poprzedniczki, zatytułowanej „Łowcy niewolników”, zarówno w warstwie merytorycznej jak i typowo już literackiej. Widać  iż autor wiele czasu poświęcił zapoznaniu się z historycznymi aspektami  opisywanego okresu, głównymi aktorami oraz  rozgrywającym się w tym okresie wydarzeniom.

Opowieść  nadal  urzeka  nas niezwykłą obrazowością, plastycznością, dbałością o  szczegóły i realia epoki, znacznie pobudzając naszą czytelniczą wyobraźnie. Z niecierpliwością czekam na trzeci tom.

Gorąco polecam.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>