Hanna Winter „Giń”

„Złe rzeczy przytrafiają się zawsze komuś innemu”

Wydawać by się mogło, iż historie seryjnych morderców zostały już opowiedziane  na wszystkie możliwe sposoby, warianty i formy( filmy, seriale, dokumenty, powieści, opowiadania, słuchowiska itd.), że trudno już będzie stworzyć coś naprawdę intrygującego, ciekawego i nieprzewidywalnego. Cóż, muszę z przyjemnością stwierdzić iż Hanny Winter się to udało. To naprawnę świetnie napisany (duży ukłon w stronę literackiego warsztatu autorki), wciągający, mroczny i miejscami brutalny niemiecki thriller. Schemat jest oczywiście podobny: ogarnięty obsesją psychopata, z sobie znanych tylko powodów w okrutny  sposób morduje młode kobiety i mimo medialnego szumu i wszelkich starań ze strony organów ścigania nadal pozostaje nieuchwytny. Jego kolejną ofiarą staje się Lara Simons, właścicielka dopiero co otwartej kawiarni,  wprawdzie cudem udaje się jej ujść z życiem, lecz jej cały dotychczasowy świat zostaje wywrócony do góry nogami. Objęta Programem Ochrony Światków, pod zmienionym nazwiskiem, w innej części kraju próbuje odbudować swoje życie.

Mija kilka lat… ( no cóż, reszty z oczywistych powodów zdradzić nie mogę)

Co wiec różni tą powieść od wielu innych podobnych publikacji? 

Książka Hanny Winter „Giń” od niemal pierwszej strony pochłania czytelnika bez reszty ( zaaferowała mnie tak, że przeczytałem ją w dwa dni), trzyma w nieustającym napięciu, szarpie emocjami, pobudza do myślenia. Wir gwałtownych występujących i następujących po sobie zdarzeń, dynamizm sytuacyjny znakomicie wpleciony w fabułę, oraz zupełnie zaskakujący, nawet dla miłośników kryminalnych zagadek finał, powoduję iż nuda z pewnością nam  nie grozi.

Dużym i niewątpliwym atutem tej lektury jest stworzenie przez pisarkę bardzo sugestywnego i wpływającego na czytelniczą wyobraźnię klimatu opowieści, podsycanego tajemnicami przeszłości, niejasnością, atmosferą strachu  i wszechogarniającej grozy, oraz retrospekcją. Nacisk kładzie również na psychologiczne aspekty kreacji głównych bohaterów, ich wzajemnych relacji, sposobu pojmowania i odnajdywania się w otaczającym ich świecie. Odsłania nam pokłady najbardziej skrywanych ludzkich emocji, również tych najgorszych, pokazując jednocześnie mechanizmy ludzkich zachowań w sytuacjach ekstremalnych, pod silną presją wydarzeń i czasu.

 To  znakomita pozycja dla wszystkich którzy chcą poznać niebanalną, zaskakującą i dobrze napisaną kryminalna opowieść, osadzoną w mrocznej scenerii naszego zachodniego sąsiada.

 Szczególne podziękowania dla Wydawnictwa Fabryka Słów.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>