Hans Hellmut Kirst „Heil, Herr Hauptwachtmeister! Wojna z Polską”

 „A jednak wielka część ludzkości dotknięta została grozą wojny. Cele ataku w każdym razie zostały ustalone, początek 1 września 1939, godzina 4.45. Na lądzie, morzu i z powietrza”.

 Przyznam się że z wielką ciekawością i zainteresowaniem sięgnąłem po powieść Hansa Hellmuta Kirsta „Heil, Herr Hauptwachtmeister! Wojna z Polską” Przeczytałem kilka książek tego autora, w tym te najbardziej kontrowersyjne i znane: Fabryka oficerów, Noc generałów, Wilki, czy znakomity cykl 08/15. Wszystkie one zrobiły na mnie duże wrażenie. Zawsze dziwiło mnie i zastanawiało, iż autor piszący te powieści jest Niemcem, a co więcej wieloletnim żołnierzem Wermachtu.

 Widocznie i na nim dramatyczne przeżycia II wojny światowej odcisnęło swoje piętno.

 Książka opowiada historię kilkunastu dni z życia pewnej niemieckiej baterii przeciwlotniczej biorącej udział w napaści na Polskę i toczy się w dniach od 1 do 28 września 1939 roku. Dniach które na zawsze zmieniły historię Europy i Świata. Poznajemy głównych bohaterów powieści , żołnierzy niemieckich, członków tej jednostki, ich poglądy, przemyślenia, emocje, śledzimy ich codzienne zmagania z wojenną rzeczywistością. Pokazani są w sposób śmieszny, niemal groteskowy i tak pewnie byśmy ich odbierali, gdyby nie dotyczyło to tak straszliwych w skutkach wydarzeń. To bezlitosny, obdarty ze wszelkich złudzeń obraz hitleryzmu, jego oszukańczej polityki, cynizmu, bezprawia, bezprzykładnego okrucieństwa. Również nazizmu jako ideologii, która pchnęła Niemców do niewyobrażalnych zbrodni, masowego ludobójstwa, wszelkiego rodzaju wynaturzeń i odczłowieczenia. Ideologii, która stała się przekleństwem dla europejskich narodów i samych Niemiec. Powieść napisana jest prostym zrozumiałym językiem, pełnym żołnierskiego „slangu”, wojskowej terminologii, nie stroniący od wulgaryzmów. Znakomicie wpisuje się on w klimat tej wojennej opowieści.

 To kolejna bez wątpienia próba rozliczenia się autora z demonami przeszłości.

 Polecam ją wszystkim którzy interesują się tematyką II wojny światowej i pragną zobaczyć kampanie wrześniową oczami Niemców. Również tym, którzy chcą przekonać się o tym, co nazistowska ideologia i propaganda potrafiła uczynić ze zwykłymi ludźmi.

 Szczególne podziękowania dla Wydawnictwa Bellona!!!

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>