H. Fraenkel, R.Manvell  „Goebbels. Życie i śmierć”.

„Aby zrozumieć w pełni, jak naziści zdołali osiągnąć swój cel w tak krótkim czasie, nie wolno skupiać się wyłącznie na osobie Hitlera, lecz należy poświęcić równie dużo uwagi osobliwemu, odpychającemu, niebezpiecznemu, a jednocześnie fascynującemu człowiekowi, jakim był Joseph Goebbels”.

Jeśli potworne ZŁÓ,  jakim dla ludzi XX wieku stał się niemiecki nazizm,  dało by sie w jakis sposób spersonifikować  to jedną z jego złowrogich  twarzy z całą pewnością była by  twarz Josepha Goebbelsa,  jednego z najważniejszych i najpotężniejszych  postaci III Rzeszy,   ministra propagandy i oświecenia publicznego w rządzie Adolfa Hitlera, członka ścisłego kierownictwa NSDAP a w ostatnich dniach życia kanclerza Niemiec.

Jego postać stała się jednym z głównych  filarów nazistowskiego totalitaryzmu oraz   zbrodniczej narodowosocjalistycznej doktryny,  której gorliwa realizacja postawiła go w rzędzie największych zbrodniarzy i ludobójców  w historii.  Publikacja Goebels. Życie i śmierć”  pióra  Heinricha  Fraenkela i Rogera  Manvella pozwoli nam poznać historię życia i politycznej działalności Josepha Goebbelsa oraz znaleźć odpowiedzi na wiele trudnych pytać dotykających tego człowieka.
Kim tak naprawdę był ów propagandowy geniusz  (bo co do tego  iż nim był historycy i  badacze  tematyki  nie mają wątpliwości)?  Jaką tak naprawdę rolę sprawował w zhierarchizowanym  hitlerowskim państwie, działając? Jaki był jego wkład w rozwój nazistowskiej ideologii z całym  bezmiarem demagogii, cierpienia, okrucieństwa i niesprawiedliwości społecznej,  którą za  sobą niosła ona dla Europy i Świata? 

Co takiego się stało iż ten wychowany w stabilnej, konserwatywnej i religijnej rodzinie, wykształcony  człowiek (studiował literaturę i filozofię na uniwersytetach w Bonn, Wurzburgu, Fryburgu i Heidelbergu) stał się symbolem najgorszych i  najczarniejszych cech  niemieckiego totalitaryzmu. Firmującym własnym nazwiskiem, obłąkańcze brunatne idee i  akty prawne (niesławne Ustawy Norymberskie), których pokłosiem stały się wojna totalna, obozy koncentracyjne, więzienia,  getta i masowa eksterminacja podbitych narodów.

„Ten fanatyczny i cyniczny wielbiciel środków masowego przekazu za pomocą nowych wówczas mediów – radia i filmu dźwiękowego – tak umiejętnie omotał Niemców, że postanowili oddać władzę w ręce Hitlera, a następnie podporządkować całe państwo nazistowskiej ideologii, która doprowadziła do wybuchu najstraszniejszej wojny w historii ludzkości”.

 W książce pojawiają się bardzo ciekawe i mało znane  fakty z prywatnego życia hitlerowskiego dygnitarza   oraz  jego żony Marty  (fanatycznej nazistki) a wśród nich,  opisany w  sposób szczegółowy, ostatni  akt rodzinnego dramatu (zabójstwo szóstki własnych  dzieci  i samobójstwo) rozgrywający się w otoczonym przez Armię Czerwoną berlińskim  bunkrze Adolfa Hitlera.   

Szczególnie wstrząsające wrażenie, zwłaszcza w tym kontekście,  robią,  przytoczone przez autorów  pożegnalne listy obojga małżonków do przebywającego  w alianckiej niewoli syna, pilota Luftwaffe, Heralda.

Książka „Goebbels. Życie i śmierć”  Heinricha  Fraenkela i Rogera  Manvella z całą pewnością zadowoli  tych wszystkich, którzy interesują się historią XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem nazistowskiej dyktatury a chcących pogłębić swoja wiedzę o ludziach i wydarzeniach tego okresu. Gorąco polecam.  

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>