J.R.R. Tolkien „Hobbit”

„Hobbit”  J.R.R. Tolkiena  to jedna z tych nielicznych pozycji  o niekwestionowanym statusie której nie trzeba specjalnie reklamować i skłaniać do przeczytania. To klasa sama w sobie, arcydzieło gatunku i niedościgniony wzorzec dla ogromnej rzeszy naśladowców, kontynuatorów i fanów fantasy na całym świecie. Jej niewątpliwym fenomenem jest uniwersalizm i ponadczasowość, dzięki czemu niezmiennie trafia do szerokiego grona odbiorców bez względu na wiek,  pleć, zainteresowania i szereg innych czynników. Sam jestem tego najlepszym przykładem.
 Po raz pierwszy miałem z powieścią  kontakt jako nastolatek w szkole średniej i dziś sięgając po nią  po raz kolejny (jako człowiek już dojrzały) nie mogę wyjść z podziwu jak zawarte w niej treści wciąż mnie poruszają, działają na wyobrażenie i  szarpią pokłady skrywanych emocji. Ta historia  wciąż do mnie przemawia, uderza swym bogactwem,  fascynuje i pobudza ciekawość. Mimo upływu lat (a może właśnie dzięki temu) nadal urzeka mnie sposób i rozmach w jaki autor wykreował Śródziemie z całą  plastycznością, wielobarwnością   i drobiazgowością  świata przedstawionego, gamą  niezwykłych postaci, ras i miejsc, unikalnym przepełnionym magią klimatem oraz obrazem odwiecznych zmagań dobra i zła. Dorobek autorski oraz niesamowity literacki kunszt ”  J.R.R. Tolkiena stał się wyznacznikiem gatunku który wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością  przyciągając coraz to nowe pokolenia czytelników.
Czy pisarz może marzyć o czymś więcej….

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>