Jacek Pałkiewicz „Palkiewicz.com”.

„Jest tu wszystko, ale przede wszystkim życie. Fascynujące i mądre”.

Najnowsza książka znanego polskiego dziennikarza i podróżnika Jacka Pałkiewicza (polecam przy okazji jego wcześniejszą publikację  „Syberia. Wyprawa na biegun zimna”.) jest pewnym, jak twierdzi we wstępie, sam autor,  podsumowaniem wybranej, życiowej drogi i zawodowych osiągnięć. Jest też wielobarwnym, widzianym z perspektywy kilku dziesięcioleci spojrzeniem na otaczający nas świat, na  przemiany jakie w nim się dokonały  w tym okresie ( ( i dokonują nadal ) oraz kierunki w których niechybnie podąża, nie zawsze najszczęśliwsze, wliczając w to szeroko rozumiane  aspekty natury społecznej,  politycznej, narodowościowej, religijnej czy  kulturowej.

Z urodzenia Polak, z zamiłowania Włoch a z racji podróżniczej pasji  obywatel Świata, ukazuje nam wspaniałe i fascynujące miejsca  naszego globu z własnej, bardzo charakterystycznej (ci którzy czytali już coś tego autora wiedzą o czym mówię) i subiektywnej perspektywy, okraszając je interesującymi,  odpowiednio dobranymi  komentarzami. Zabiera nas w niezwykłą, pełną dźwięków, barw i wieloznaczności podróż  po zakątkach  Europy i Świata, zarówno tych bardzo znanych  z  turystycznych folderów, szlaków i tras,  krzykliwych, zapchanych turystami  (jak Wenecja-bardzo ciekawy wątek czy Szanghaj) oraz tych, niemal nietkniętych przez cywilizację (Janomami w  Wenezueli czy plemię Himba w Namibii ) w czym bardzo pomocne są liczne, dokumentujące treści zdjęcia.

Będę to czasami  obrazy miejsc  w których czas gwałtownie przyspieszył lub dramatycznie zwolnił a niekiedy wydaje się  iż zupełnie zatrzymał jak i takich, które  powoli przemijają,  nieubłaganie ustępując miejsca  postępującej nowoczesności. Spotykamy na swej drodze prawdziwą, wielonarodową  ludzką mozaikę ( w tym również naszych rodaków)  gdzie wszyscy oni razem  i każdy z osobna zostawiają  jakąś cząstkę siebie, wpływając na określony rozwój, specyfikę i charakter opisywanych przez autora  regionów i  miejsc.

Do mnie osobiście najbardziej przemówiły a tym samym  najbardziej poruszyły moją wyobraźnię,  fragmenty książki odnoszące się do Włoch, Kazachstanu, Rosji, Azerbejdżanu i Chin, choć to, naturalnie, moje bardzo prywatne odczucia.

Jak przystało na lekturę  podsumowującą czy nawet kończącą pewien ważny etap w życiu naszego bohatera nie jest to kolejna, w dosłownym rozumieniu tego słowa, lektura podróżnicza, gdyż oprócz niewątpliwych  badawczych i poznawczych walorów   ma ona  również wyraźny, głęboki, osobisty i   ogólnoludzki wymiar, który udziela się czytelnikowi  poprzez emocje, poglądy  i przemyślenia naszego podróżnika. A zabiera on głos w wielu ważnych kwestiach naszej współczesności: pozycji i działań  Unii Europejskiej, problemów z gwałtownie wzrastającą falą imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu (we Włoszech, gdzie na co dzień mieszka, jest to ogromny i palący problem), islamizacji starego kontynentu, polskiej polityki historycznej, zanieczyszczenia środowiska i wielu innych.

Książę polecam, naturalnie, wszystkim  lubiącym podróże ale nie tylko, gdyż sama postać  Jacka Pa
łkiewicza warta jest bliższego poznania.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>