Jack Campbell „Nieulekły”.

Ze Światami Syndykatu Sojusz walczy od 100 lat, ale właśnie stanął na krawędzi totalnej porażki. Flota Sojuszu została pokonana i uwięziona w głębi terytorium wroga. Jedyną nadzieją na jej ocalenie jest człowiek, który po wybudzeniu ze stuletniej niemal hibernacji odkrywa, że stał się… symbolem i legendą”.

Z twórczością Pana Jacka Campbella miałem okazje zapoznać się kilka lat temu przy okazji  „Trylogii Starka” i muszę przyznać iż autor nadal trzyma solidny,  literacki poziom swoich powieści, czego prezentowana  tu  pozycja, zatytułowana „ Nieulekły”, jest najlepszym przykładem.

Po raz kolejny oddał w nasze ręce dobrze napisaną, wyrazistą, przemyślaną, i  niezwykle obrazową (niemal plastyczną) powieść, utrzymaną w klimacie scien-fiction, rozgrywają się w  odległej, ziemskiej przyszłości. W jej centrum postawił głównego bohatera Johna „Black Jacka” Geary’ego, cudem odnalezionego w kapsule ratunkowej wybitnego dowódcę, który w   wyniku dramatycznych okoliczności  zmuszony jest przejąć zwierzchnictwo nad okrążoną i toczącą boje kosmiczną flotą Sojuszu  a tym samym  podjąć próbę uchronienia jej od całkowitej zagłady.

A zadanie nie będzie proste… szczególnie iż sam Black Jack dość znacznie odbiega od wykreowanej i powielanej przez dziesięciolecia  propagandy własnej, legendy…

Ukazanie  wewnętrznego rozdarcie bohatera i walki jaką musi podjąć z samym sobą, sposobem myślenia i dotychczasowego postrzegania świata  jest w moim odczuciu jednym z wielkich atutów tej powieści. Tym bardziej iż stawia to go przed dylematami i wyborami, których, z cała pewnością , każdy dowódca wojskowy wolałby uniknąć.

Jack Campbell prezentuje nam bardzo ciekawą, futurystyczną wizję świata  przyszłości, którego niewątpliwym walorem  jest bogactwo opisów,  doskonale wpisujących się w kosmiczny  klimat i wojenny obraz toczących się zdarzeń.

Na uwagę, w tym kontekście, zasługuje sposób w jaki autor przedstawił wielkie batalistyczne sceny walk  oddając całą ich  niszczącą i krwawą dramaturgię, co bardzo  pobudza nasza czytelniczą wyobraźnię oraz powoduje iż napięcie utrzymuje się od pierwszej do ostatniej strony.,

Lekko być może razi  dość klasyczny podział na Dobrych i Złych ale ogólnie całość wypada bardzo przyzwoicie i z pewnością zapewni nam kilka wieczorów dobrej rozrywki.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>