Jerzy Dziewulski „ O terrorystach w Polsce”

„Strach, uległość, panika – to jest to, na czym najbardziej zależy terrorystom. Walczmy z nimi poprzez pokazywanie zagrożeń, uczenie ludzi, jak reagować w określonych sytuacjach. Odrzućmy tezę, że pokazywać rzeczywistość to znaczy straszyć społeczeństwo. Im mniej wiedzy, tym więcej strachu”.

Gdy w listopadzie 2001 roku, nieżyjący już dziś szef Samoobrony, Andrzej Lepper ujawniał rewelacje dotyczące tajnych więzieniach CIA na terenie Polski (słynne już Klewki) i przetrzymywanych w nich Talibach, wszyscy kiwali z uśmiechem  i politowaniem głową, traktując tą informacje  z przymrużeniem oka. Dziś, już nikt się z tego nie śmieje. Sprawa została ujawniona, udokumentowana zaś wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, nakazujący wypłacenie przez państwo Polskie odszkodowań dla wiezionych i torturowanych w naszym kraju, Saudyjczyka  i Palestyńczyka, jest najlepszym tego dowodem.

Obecnie  w światłe posiadanej wiedzy, odtajnionych dokumentów oraz zeznań świadków śmiało możemy powiedzieć iż w tematyce, szeroko rozumianego terroryzmu, związanego z Rzeczpospolitą  jest to zaledwie, przysłowiowy, wierzchołek  góry lodowej.  Wiele nowych,  interesujących  faktów (przez lata skrywanych, negowanych a często bardzo niewygodnych)  rzuca na to zjawisko nasz najsłynniejszy  antyterorysta,  Jerzy Dziewulski w swojej najnowszej książce,  zatytułowanej „O terrorystach w Polsce”, czyniąc to w  charakterystyczny dla siebie jasny, przejrzysty,  bezkompromisowy i dobitny sposób. 

 A ma do powiedzenia naprawdę wiele a jego wielopłaszczyznowa wiedza, wsparta doświadczeniem zawodowym,  powoduje iż otrzymujemy naprawdę rzetelny obraz tego jak   wyglądało  życie, funkcjonowanie i działalności przedstawicieli siatek i organizacji terrorystycznych w Polsce, znajdujących się, oczywiście, pod opieką naszych, socjalistycznych, służb specjalnych.

To wyłaniająca się z treści  opowieść o mrocznych sekretach poprzedniego systemu, wspierającego terroryzm (ten „właściwie” ukierunkowany, wymierzony w zachodnie demokracje czy Izrael, zwalczający kapitalizm czy działający z wyraźnych inspiracji czy też polecenia ZSRR) w jego różnych postaciach. A są to wydarzenie  i fakty, pomijając wąskie grono historykowi czy badaczy problematyki, najczęściej bardzo mało znane ogółowi naszego społeczeństwa a przez to niesłychanie ciekawe, choć, trzeba to przyznać, wstrząsające. Bo o ile docierały do nas już wcześniej, jakieś, informacje o ukrywających się w naszym kraju (oraz innych państwach bloku wschodniego) członkach niemieckiej „Frakcji Czerwonej Armii” (RAF), włoskich „Czerwonych Brygad” czy podobnych, lewicowych organizacji to informacje ujawnione przez Jerzego Dziewulskiego znacznie poszerzają ten zakres. Niewielu z nas pewnie wie iż przez kilka lat mieszkał w Polsce i prowadził działalność gospodarczą ( firma SAS Foreign Trade and Investment Company) najgroźniejszy terrorysta owych czasów, Abu Nidal „Ojciec Walki”(ówczesny odpowiednik Osamy Bin Ladena), odpowiedzialny za krwawe zamachy terrorystyczne, w Europie i na Bliskim Wschodzie,  porwania samolotów, zabójstwa polityczne i wiele innych zbrodni. Przebywał Abu Daoud,  jeden z przywódców „Czarnego Września”, palestyńskiej organizacji odpowiedzialnej min. za masakrę izraelskich sportowców podczas olimpiady w Monachium w 1972 roku, postrzelony przez agentów Mossadu w warszawskim hotelu Viktoria. Nie zabrakło również najsłynniejszy terrorysta świata, Ilicha Ramíreza Sáncheza zwanego  Carlosem lub Szakalem, który kilkakrotnie odwiedzał nasz kraj oraz całej plejady mniej lub bardziej znanych postaci terrorystycznego półświatka. To  ponury, zniewolony przez obcych, radzieckich,  mocodawców  obraz PRL-u  uwikłanego w sieć terrorystycznych powiązań, handel bronią, ochronę (to w Polsce w 2002 roku odbyło się spotkanie najgroźniejszych terrorystów), logistykę  i finansowanie ekstremizmu.

Nie zabraknie również barwnych epizodów z życia i służby naszego bohatera, znacznie wzbogacających naszą wiedzę o tej problematyce  i słusznie minionej epoce: ochrona lotniska Okęcie, polskie uprowadzenie samolotów, negocjacje z porywaczami, rozbrajanie bomb, akcje interwencyjne, techniki operacyjne, szkolenia,  pościgi itd.

  Książka Jerzego Dziewulskiego „O terrorystach w Polsce” to naprawdę znakomita, pouczająca i arcyciekawa lektura. Polecam.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>