Jerzy Rostkowski ” Piękne i niebezpieczne.”

„Kobiety okazywały się tu genialnymi wywiadowcami, a ich działalność decydowała niejednokrotnie o przebiegu wojen i o wydarzeniach historycznych. I tak sobie pomyślałem, że jeżeli przy okazji działalności jednej zaledwie organizacji wywiadowczej trafiam na takie dziewczyny, to w naszej historii najnowszej takich kobiet musi być znacznie więcej, a my o nich nie wiemy”.  
Ta książka to opowieść o wspaniałych, dzielnych kobietach, których losy i życiowe wybory rzuciły w wir historii, który wciągnął je bez reszty, bez pamięci, nierzadko aż do tragicznego końca. To również opowieść o tym jak okrutne mechanizmy XX wieku wpłynęły na to kim były, kim się stały i jak potoczyła się ich przyszłość. Wszystkie one działały, niejako, za kulisami wielkiej polityki i  wielkich dziejowych wydarzeń, tamtego czasu, choć  na pewnym etapie swojego życia decydowały o życiu wielu ludzi i o  tym w którym kierunku potoczy się, bezlitosny, walec historii.

Jerzy Rostowski  serwuje nam znakomicie napisaną,  popularnonaukową, pozycję dotyczącą różnych aspektów działań, szeroko pojętego, wywiadu, ze szczególnym uwzględnieniem II wojny światowej, pozwalając nam zagłębić się w ten wciąż skrywający wiele tajemnic i sekretów, specyficzny, świat podziemnego frontu. Jak możemy domyślić się z tytułu publikacji, autor  skupił się wyraźnie  na kobiecym wątku  służb specjalnych, kreśląc nam  sylwetki kilku najważniejszych i najbardziej zasłużonych  przedstawicielek polskiej arystokracji i ziemiaństwa (choć zdarzają się odstępstwa od tej reguły)w  tej szczególnej wywiadowczej profesji: Władysława Srzednicka-Maciesza,  Krystyna Skarbek, hrabina Klementyna Mańkowska i inne.

Po dziś dzień wciąż niewiele wiadomo o ich działalności i dokonaniach z tamtych czasów, gdyż  służby wywiadowcze ( szczególnie brytyjskie) niechętnie odsłaniają swoje tajemnice i archiwa a niektóre z nich, nawet po tylu latach, objęte są nadal  klauzulą tajności  i być może  pewnych spraw nie poznamy już nigdy. A szkoda, bo  burzliwe, niebezpieczne a  często dramatyczne życiowe, losy naszych rodaczek, mogłyby stać się kanwą wielu filmowych scenariuszy i szpiegowskich powieści.

 Spektakularne akcje, pełne tajemnic misje, sekretne kurierski trasy, konspiracja i  najtajniejsze dokumenty ukrywane i przewożone w różnych kierunkach. Niesłychana odwaga, ofiarność, determinacja, patriotyzm, wiara w słuszność dokonywanych wyborów oraz ogromne poświęcenie idei odzyskania przez Polską niepodległości.

Wszystko to w cieniu straszliwego  globalnych konfliktu, jakim stała się II wojna światowa, hitlerowskiej okupacji,  pożogi, zniszczenia, niewyobrażalnego  ludzkiego cierpienia i masowego ludobójstwa. 

Co ciekawe i intrygujące zarazem  większość z nich  ( poza członkiniami niemieckiej siatki szpiegowskiej rotmistrza Jerzego Sosnowskiweg: Benity von Falkenhayn, Renate von Natzmer i Irene von Jena)   współtworzą,  wpisują się  lub ocierają,  w mniejszym bądź większym  stopniu, o jedną  z najtajniejszych polskich organizacji niepodległościowych  tzw. „Muszkieterów” ( kierowanych przez inżyniera Stefana  Witkowskiego), której  tragiczna historia wciąż  wymaga  ze strony  polskich historyków i badaczy  pełnego wyjaśnienia.

Cieszą się niezmiernie iż Pan Jerzy Rostkowki podjął się  zebrania materiałów i napisania  tej książki, przywracając tym samym prawdę  o historycznym  dorobku tych wspaniałych, polskich kobiet i arystokratek , często zapomnianych czy też pomijanych ze względów politycznych (epoka PRL-u odcisnęła tu, niestety, swoje ponure piętno), które w pełni  zasługują na właściwe im miejsce w panteonie polskich bohaterów narodowych. Naprawdę warto poznać ich  historię i ocalić je  od zapomnienia.
Gorąco polecam.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>