Józef Hen „Crimen”

 „Nadszedł ów człowiek od północnej strony, od wąskiej uliczki co ją rymarze zajmowali […], smukły, jak kot co się podkrada, szablisko u boku podtrzymywał, żeby pętając się nie zawadzało”

 Historia powieści osadzona jest w czasach panowania Zygmunta III Wazy, ( wiek XVII) na Rusi Czerwonej, wchodzącej wtedy w skład Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Po ośmioletniej nieobecności, prosto z niewoli moskiewskiej do rodzinnego domu wraca młody szlachcic Tomasz Błudnicki. Jako żołnierz chorągwi pancernej brał udział w tzw. „dymitriadzie”, osadzeniu mocą polskich wojsk na carskim tronie Dymitra Samozwańca, co kończyło się katastrofą. Wraca chory, zabiedzony, bez grosza przy duszy, złamany wewnętrznie, nie mogący poradzić sobie z traumatycznymi doświadczeniami i demonami przeszłości. Powrót do domu jest jakże inny, niż ten który sobie przez lata wyobrażał. Ojciec zostaje zabity w tajemniczych okolicznościach, dwór znajduje się na skraju ruiny, przypadły przynoszące duże zyski królewszczyzny, na niego samego już dwukrotnie zorganizowano skrytobójczy zamach.

Przyszłość nie jawi się w jasnych barwach….

Musi wyjaśnić przyczynę zagadkowej śmierci swojego rodzica i  gwałtownego upadku rodu.

HONOR I SZLACHECKA CZEŚĆ TO WSZYSTKO CO MU POZOSTAŁO!!!

Poszukiwanie sprawców stanowi główną kanwę powieści, wokół której często przeplatają się wątki poszczególnych osób i echa dawnych wydarzeń. Wyłania się z nich niezwykle barwny i zróżnicowany obraz siedemnastowiecznych polskich kresów. To prawdziwa mozaika, kulturowa, etniczna, społeczna, obyczajowa, religijna o skomplikowanych podziałach i wzajemnych zależnościach. Odwiedzamy pałace możnych, zaglądamy do szlacheckich dworków, mieszczańskich kramów i walących się chłopskich chat. Mamy do czynienia z Polakami, Rusinami, Tatarami, Ormianami, Żydami, katolikami, prawosławnymi, arianami i ich radykalnym odłamem „kosturowcami”.

To prawdziwa wieża Babel…

Książkę Józefa Hena mimo oczywistej stylizacji językowej czyta się znakomicie, jej niewątpliwym atutem jest bogactwo opisów i zdarzeń, świetnie scharakteryzowane postacie bohaterów (zarówno głównych jak i pobocznych) oraz własny unikalny klimat. Na każdym kroku czuć nostalgie autora za czasami które odeszły już bezpowrotnie.

 To opowieść o poszukiwaniu prawdy ( również tej w nas), o ludzkich wyborach, przyjaźni, trudnej miłości i ponadczasowych wartościach za które  warto oddać życie.

Gorąco polecam!!!!

Szczególne podziękowania dla Wydawnictwa ERICA.

2 komentarze to “Józef Hen „Crimen””

  1. Mery pisze:

    Bardzo mi się podobała:)

  2. Bibliofilka pisze:

    Czeka na mnie na półce 🙂 Niebawem się za nią zabiorę, bałam się trochę tej stylizacji, a skoro czyta się znakomicie – będzie to czyta przyjemność

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>