Koschorrek Gunter „Krwawy śnieg”

„Napisałem tę książkę, bo uważałem to za swój obowiązek”

 Nakładem wydawnictwa Vesper ukazały się  przejmujące wspomnienia Guntera Koschorrka żołnierza 24. Dywizji Pancernej Wehrmachtu (później Korpusu Pancernego Grossdeutschland)  spisane po wojnie z zapisków które autor robił przez lata  swojej służby w niemieckiej armii. Wraz z nim przejdziemy cały szlak bojowy  od października 1942 roku przez ZSRR, Włochy, Rumunie, Prusy Wschodnie, Polskę  aż  upadek III Rzeszy w roku 1945, który zastał naszego bohatera leczącego rany  w Sudetach.

To bardzo osobista i niezwykle emocjonalna próba rozliczenia się autora ze swoją bolesna i traumatyczną przeszłością. Dla nas Polaków o tyle ciekawa iż mamy okazje spojrzeć na toczące się wydarzenia oczami żołnierza wrogiej armii i z jego perspektywy ujrzeć ten najkrwawszy konflikt XX wieku. To pokazany w wielu aspektach,  obdarty z patosu  i filmowego heroizmu,  brutalny  obraz wojny i tego co  potrafi uczynić ona z człowiekiem. To opowieść o tym, jak szumne, krzykliwe, nazistowskie i wielko-niemieckie propagandowe hasła (którymi nabija się głowy 18-letnim rekrutom) nie wytrzymują zdarzenia z wojenną rzeczywistością. Zwłaszcza jeśli ma ona na imię Stalingrad i jest jedną z największych i najokrutniejszych bitw w dziejach ludzkości. Dla jednych symbol bohaterstwa i chwały, dla drugich prawdziwe przekleństwo i mroźny koszmar który prześladował ich będzie do końca życia. Dużym atutem wspomnień jest ich  autentyczności i przygniatający realizm w przestawieniu zwykłej żołnierskiej codzienności (nacechowanej wszechobecna śmiercią, głodem, brudem, zimnem) która staje się niezwykłym stadium ludzkiej psychiki i wpływu jakie ma na nią życie w skrajnie ekstremalnych warunkach. Autor (i chwała mu za to ) niczego nie upiększa, nie koloryzuje i nie naciąga faktów, prezentuje ów świat takim jakim go zapamiętał i utrwalał, nie negując również jego najbardziej odrażających aspektów (dobijanie rannych, gwałty, morderstwa, nawet wśród towarzyszy broni). Nie sili na globalne, polityczno – historyczne, osądy dotyczące tego okresu, skupiając się jedynie na konkretnym ich wycinku i  wydarzeniach w których brał bezpośrednio udział.

Sprawnie prowadzona narracja, jasność przekazu i przejrzysty nieskomplikowany język  powoduje iż lekturę czyta się naprawdę jednym tchem. Niezwykle barwne i bardzo plastyczne opisy powodują  iż niemal słychać echa armatnich wybuchów, szczęk ciężkich karabinów maszynowych, chrzęst czołgowych gąsienic, jęki rannych i konających, co w znaczący sposób przekłada się na czytelniczy odbiór.

Nie sposób nie wspomnieć również o edytorskiej stronie tej publikacji (duży ukłon ku  wydawnictwu): znakomita przyciągająca wzrok okładka, dobra jakość papieru i druku, wzbogacona licznymi dokumentującymi treść zdjęciami i mapami.

 Książka Guntera Koschorrka „Krwawy śnieg” to naprawdę bardzo dobra  pozycja dla wszystkich miłośników i entuzjastów II wojny światowej, ukazana z ciekawej i odmiennej niż przywykliśmy perspektywy.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>