Laura Hillenbrand „Niezłomny”

 „Gdziekolwiek spojrzał widział tylko wodę. Wokoło sunęły leniwie rekiny, ocierając się grzbietami o tratwę. Czekały”

 Historia drugiej wojny światowej toczącej się poza europejskim teatrem działań, traktowana jest u nas trochę po macoszemu. Owszem słyszeliśmy o Pearl Harbor, bitwie o Midway, bombach zrzuconych na Hiroszimę i Nagasaki, ale w większości przypadków wiedza przeciętnego Polaka (a myślę również że i Europejczyka) na tym się kończy. Książka Laury Hillenbrand pozwoli nam choć trochę to zmienić. To wstrząsająca i poruszająca historia o tym iż czasem złośliwy los nie szczędzi nam życiowych zakrętów, dramatów i trudnych  decyzji. To opowieść o odwadze, harcie ducha, sile przetrwania, przyjaźni, miłości, człowieczeństwie, poświęceniu i przebaczeniu.

TO OPOWIEŚĆ O LOUISIE ZAMPERINIM !!!!

Młodym amerykańskim sportowcu i żołnierzu który wbrew wszystkim i wszystkiemu nigdy się nie poddał.

Dzięki uporowi, ciężkiej pracy i determinacji stał się największą lekkoatletyczną nadzieją swojego kraju. I tak jak wielu innym wybuch wojny zrujnował mu sportową karierę i obdarł z marzeń.

NIE ZAŁAMAŁ SIĘ!!!

Zestrzelony nad oceanem, przez prawie pięćdziesiąt dni, cierpiąc z bólu, pragnienia, głodu, palony przez słońce, ostrzeliwany przez wrogie samoloty i atakowany przez krwiożercze rekiny w rozpadającej się szalupie walczył o życie.

PRZETRWAŁ!!!

Odnaleziony (o ironio), przez japoński okręt, przeszedł przez prawdziwe piekło obozów jenieckich. Poniżany, torturowany fizycznie i psychicznie, głodzony, narażony na okrucieństwo strażników i codzienność śmierci.

PRZEŻYŁ!!!

Wojna odcisnęła na nim jednak swoje złowrogie piętno. Traumatyczne przeżycia wpłynęły na całe jego życie, kontakty z bliskimi, pracę, sposób widzenia i pojmowania świata.

PRZEBACZYŁ!!!

Czytając tą pozycję, nie mogłem oprzeć się porównaniu jej z inną, niedawno wydaną pozycją o tematyce obozowej „Człowiek który wkradł się do Auschwitz” Denisa Aveya. Wniosek który wyłania się z tego porównania jest oczywisty. Bestialstwo, wynaturzenie, pogarda dla człowieka i jego wartości nie ma narodowości, rasy, koloru skóry, przynależności etnicznej i geograficznej .Zło zawsze pozostaje złem…

Książka Laury Hillenbrand napisana jest, prostym zrozumiałym dla wszystkich językiem, nacechowanym emocjami, które również udzielają się czytelnikowi. Uderza realizmem i dbałością o szczegóły. miejsc i zdarzeń. To wstrząsający wieloaspektowy obraz wojny i tego co potrafi uczynić ona z człowiekiem.

SĄ HISTORIĘ KTÓRE PO PROSTU TRZEBA OPOWIEDZIEĆ!!!

To jedna z nich!!!

Goraco polecam!!!

 

Dzięki uprzejmości wydawnictwa ZNAK mam dla was świąteczną niespodziankę.

Dla wszystkich czytających tego bloga 30% zniżka na zakupy dowolnych książek na www.znak.com.pl

Można go użyć wielokrotnie do dnia 15 grudnia włącznie.

 Hasło które należy podać aby uzyskać rabat to   Jarek.

 

I jeszcze jedna niespodzianka!!!

  Mikołajkowy konkurs!!!

 Pod patronatem wydawnictwa ZNAK

 Wszyscy którzy zamieszczą komentarz dotyczący książki, do dnia 12 grudnia,

 wezmą udział w losowaniu.

 Proszę tylko o nazwę bloga, lub adres mailowy bym mógł skontaktować się z osobą która wygra.

  Powodzenia!!!

 

 

One Response to “Laura Hillenbrand „Niezłomny””

  1. Cyrysia pisze:

    Muszę powiedzieć, że bardzo zaciekawiła mnie ta książka. Szczególnie intrygujący jest fakt, iż historia oparta jest na prawdziwych wydarzeniach. Chętnie zapoznam się z tą powieścią.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>