Łukasz Modelski „Dziewczyny wojenne”

Wojna to z pozoru męska sprawa. Zmienia jednak kobiece losy równie mocno jak męskie.

 

Ta książka składająca się z jedenastu opowieści, z których każde posiada innego bohatera i stanowi zamkniętą całość, to wstrząsający zapis lat wojny, okupacji, walki o niepodległość naszego kraju i własne życie. Tym ciekawszy iż wszystko to widzimy oczami młodych, niekiedy bardzo młodych kobiet (czasami jeszcze dzieci), które w wyniku zaistniałej sytuacji, zmuszone zostały szybko dorosnąć i dokonać dramatycznych wyborów, które zaważyły później na ich całym życiu.

A przecież nie tak je sobie zaplanowały!

Chciały się uczyć, studiować, podróżować, gonić za marzeniami, samodoskonalić, wyjść za mąż, mieć dzieci, dom, być szczęśliwe i kochane. Wojna i okupacyjna rzeczywistość odebrały im to wszystko, obdarły je ze złudzeń. Zamiast tego przewoziły broń, ukrywały ludzi, zbierały informacje, wchodziły w skład grup likwidacyjnych, zabijały, były pielęgniarkami i kurierkami, ryzykowały życiem swoim i innych, walczyły w powstaniu. Pochodziły z różnych grup społecznych, różnych środowisk, mieszkały w miastach, miasteczkach i wsiach, było jednak coś co je łączyło: wszystkie złożyły swoje losy na ołtarzu niepodległości i jakby patetycznie to nie zabrzmiało tak właśnie było. Aż dziw bierze, iż mimo tylu dramatycznych przeżyć nie straciły swojej kobiecości, wrażliwości, delikatności i dobroci. Z ich opowieści wyłania się ponury obraz wojny i okupacji, brutalny, wynaturzony, pełen przemocy i okrucieństwa, gdzie dominuje strach i niepewność jutra.

TO ICH ŚWIAT….

Książka Łukasza Modelskiego „ Dziewczyny wojenne” jest wstrząsająco realistyczna, napisana prostym zrozumiałym językiem, pozbawionym patosu i ubarwiania fikcją literacką. To historię o miłości, przyjaźni, poświęceniu, życiowych drogach które zmieniają wszystko, lecz również o zawiedzionych nadziejach, marzeniach które się nigdy nie spełnią, bólu, cierpieniu, stracie najbliższych. Choć zdarzyły się w różnych miejscach i różnym czasie, są do siebie bardzo podobne i z pewnością było takich historii wiele, w innych częściach Polski  i Europy.

WOJNA JEST BEZLITOSNA WSZĘDZIE!!!

Utwór wciąga od pierwszej strony: fascynuje, przeraża, szarpie emocjami, to jedna z tych pozycji która pozostanie w naszej pamięci na bardzo długo, a niektóre wątki, jak ten o podpalonym żydowskim chłopcu, chyba na zawsze. Bardzo podoba mi się to, iż każde z opowiadań posiada na końcu krótką notkę, dotycząca dalszych losów swojej bohaterki po zakończeniu wojny, dzięki czemu postacie tę są nam bliższe i niemal namacalne.

Polecam tę książką wszystkim, którzy chcą poznać biografie tych niezwykłych, odważnych kobiet, straszliwe czasy, w których przyszło im żyć i walczyć, ideały za które gotowe były oddać życie. Bo jedno jest pewne.

 W TEJ WOJNIE SŁABA PŁEĆ NIE ISTNIAŁA.

Gorąco polecam!!!!

Szczególne podziękowania dla Wydawnictwa ZNAK

5 komentarzy to “Łukasz Modelski „Dziewczyny wojenne””

 1. Bujaczek pisze:

  Zamierzam ją przeczytać 😉

 2. Bibliofilka pisze:

  Świetna recenzja, lubię takie książki…

 3. Barbra pisze:

  Łukasz Modelski dociera do naprawdę interesujących i gdyby nie on, to zapewne anonimowych bohaterek wojennych. Większość z nich wojna zaskoczyła, jednak
  pokazały, że nawet w trudnych i niejednoznacznych czasach, można zachować godność i służyć przykładem. Ponieważ historia toczy się kołem, warto przypominać sobie czasy wojenne w Polsce, co ciekawe z punktu widzenia kobiet.

 4. Andy C. pisze:

  Swietny wpis. Naprawde ciekawie opisane. Bede zagladal tu czesciej.
  Pozdrawiam serdecznie.

 5. Monika Flota pisze:

  dobry blog bede tu czesciej zaglądała

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>