M. Ciszewski, T.Michrowski „WWW.AFGAN.COM.PL”

 „Zdarzyło się lub nie zdarzyło, w sędziwych odmętach czasu…”

Tym wszystkich, którzy znają i cenią sobie twórczość Marcina Ciszewskiego (tu wspartego przez Tadeusza Michrowskiego), a zwłaszcza jego popularny historyczno-powieściowy cykl, książki tej oczywiście polecać nie muszę. Wszystkim zaś innym,  który sięgają po lekturę po raz pierwszy, zapewniam że warto, gdyż doskonale broni się sama, nawet w oderwaniu od innych tomów serii.

Lubię literacki styl tego autora,  nie nużącą  czytelnika narrację oraz to iż, jak nikt inny,  potrafi przekuć pokłady swojej ogromnej wyobraźni (wspartej naturalnie odpowiednią fachową wojskową i polityczną wiedzą) w naprawdę interesujący i twórczy produkt. Oprócz ciekawie zarysowanej intrygi i sprawnie rozgrywającej się  akacji, podobnie jak wcześniej,  największym atutem pozostają  nadal bohaterowie i stworzone przez nich kreacje.  To właśnie oni dźwigają cały ciężar toczących się zdarzeń i są główna osią napędzającą i spajającą powieściowe wątki. Podoba mi w nich zwłaszcza to iż nie są przedstawieni w sposób wyidealizowany i powierzchowny, nie na w nich przesadnego patosu i taniej „bilbordowej” bohaterszczyzny, są za  to zdrowo przybrudzeni, twardym, żołnierskim realizmem, wykutym w ponurym i rządzącym się swoimi prawami  wojennym świecie.

 Motyw z MDS-em, transmiterem pola siłowego, pozwalającym na podróże w czasie i przestrzeni (dzięki czemu historia Europy i Świata mogła by wyglądać zupełnie inaczej) daje  Marcinowi  Ciszewskiemu niemal nieograniczone możliwości  w kreowaniu świata przedstawionego  i trzeba przyznać  że pisarz  w pełni potrafi z tego skorzystać.

Po raz kolejny zagłębiamy się w historyczno-wojennej opowieści, gdzieś z pogranicza fikcji i rzeczywistości, gdzie w różnych konfiguracjach i różnej czasoprzestrzeni  przeplatają się losy prawdziwych i wymyślonych postaci. Wszystko zaś w  niezmiennym, mimo upływu czasu, charakterystycznym afgańskim klimacie.

 Gdzieś tu w treści przebija się również wyraźne,  nacechowane emocjami   przesłanie, dotyczące  samej wojny, jako takiej,   która bez względu na czasy w której się rozgrywa, przeświecając  jej ideologie i hasła zawsze jest bezprzykładnym złem, splamionych krwią i cierpieniem niewinnych.

WWW.AFGAN.COM.PL” to bez wątpienia   powieść dla wszystkich, którzy lubią i cenią sobie naprawdę dobrą,  polską literaturę.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>