Marcin Przybyłek „Czas silnych istot” tom II

„Niebo nad planetami Imperium Tao pociemniało. Czy pół miliarda jednostek wroga to dużo? Dowódca armii WayEmipre, Admirał Geoffrey Hawk, nie ma złudzeń”.

Tom pierwszy powieści Marcina Przybyłka „Czas silnych istot” zaintrygował mnie i pobudził moją wyobraźnie, zwłaszcza swoją niezwykle rozbudowaną i tworzoną w rozmachem wizją kosmicznej przyszłości oraz bardzo ciekawą i nowatorską kreacją głównego bohatera Torkila Aymore.  Niestety, zanim jednak sama akcja i rozpoczęte wątki powieści zdążyły właściwie się rozwinąć opowieść gwałtownie się kończy,  zostawiając nas ze sporą dozą czytelniczego niedosytu. Na szczęście, drugi tom galaktycznej opowieści w pełni spełnił moje oczekiwania.

Jest bardzo dynamicznie, wydarzenie zaskakują nas, szybko zmieniają się i następują po sobie, wciągając nas gwałtownie  w wir zdarzeń i  nie pozwalając się nudzić. Znacznie też wzbogacamy swoją wiedzę  dotyczącą wiodących postaci i świata którego są częścią. Tom drugi to okrutna galaktyczna wojna w pełnym wielowymiarowym wydaniu. Tworzone z niezwykłym kunsztem i dokładnością obrazy kosmicznych zmagań, supernowoczesnych technologii i żołnierzy przyszłości dopełniają jej całości. Są świetnie i wiarygodnie wkomponowane w całość  świata przedstawionego i jego specyficzny klimat. Dzięki zastosowaniu przez autora szerokiej perspektywy (zdarzenia widziane są z pozycji różnych postaci i miejsc) łatwiej jest nam objąć całość toczących się wydarzeń i wątków.

Czy więc wielomilionowej armii WayEmipre, wspieranej tysiącami nadludzkich Ranów, uda się uratować ludzkość. Czy odparcie ataku straszliwych Thirów jest w ogóle możliwe? Jak potoczą się losy Torkila Aymore (w jego wszystkich wcieleniach) i co stanie się za znanym mu światem?

No cóż, o tym i wielu innych rzeczach musicie przekonać się już sami.

Powieść Marcina Przybyłka „Czas silnych istot” to obowiązkowa pozycja dla wszystkich miłośników  jego twórczości, cyklu Gamedec,  oraz tych  którzy lubią i cenią dobrą polską fantastykę.

Szczególne podziękowania dla Wydawnictwa Fabryka Słów.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>