Marek Czasnojć, Bohdan Huras „Statki i okręty w Polsce”

Mimo iż polska flota morska i śródlądowa swymi rozmiarami nie mogła konkurować  z wielkimi światowymi potęgami na pewnym historycznym etapie była tak rozwinięta iż zaznaczała swoją obecność na wszystkich oceanach i większości mórz naszego globu. Nakładem Wydawnictwa Carta Blanca ukazał się znakomicie  zilustrowany album autorstwa Marka Czasnojćia i Bohdana Hurasa zatytułowany „Statki i okręty w Polsce”, dokumentujący ten właśnie aspekt naszych dokonań. Na stronach siedmiu podzielonych tematyce rozdziałów i 450 zdjęciach zaopatrzonych w niezwykle ciekawe i wyczerpujące (zwłaszcza dla laika) opisy i komentarze zawarte zostały pełnomorskie i śródlądowe osiągnięcia Polski na tym polu. Zestawienie różnorodnych i różnorakich jednostek pływających pod nasza banderą, zbudowanych w Polsce i pływających pod flagami obcych państw oraz tych zawijających do naszych portów.

Dotyczy to zarówno floty okrętów wojennych, wielkich i majestatycznych statków pasażerskich i handlowych, wzbudzających nostalgie żaglowców różnego typu oraz floty rybackiej i śródlądowej. Osobne rozdziały dotyczą działalności polskich portów oraz  ciężkiej pracy polskich robotników i marynarzy.

Publikacja jest bardzo dobrze wydana (duży ukłon w stronie wydawnictwa), porządna twarda oprawa, dobrze zszyta, znakomita jakość papieru i druku. No i to oczywiście zdjęcia: w doskonałej rozdzielczości, profesjonalnie zrobione, piękne i oddające klimat oraz tematykę lektury.

Obowiązkowa pozycja dla wszystkich zainteresowanych marynistyką oraz tych którzy dopiero ją odkrywają.

 Szczególne podziękowania dla Wydawnictwa Carta Blanca.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>