Marek Drozdowski „Rotmistrz Józef Garliński”

 „Odszedł od nas człowiek prawy, na którym zawsze można było polegać.  Swoim postępowaniem zasłużył na pamięć i szczere uznanie dla roli, jaką odgrywał wśród nas. A gdy nas już nie stanie pozostanie dzieło i ta honorowa tablica pośród najlepszy synów Najjaśniejszej Rzeczypospolitej”.               Ryszard Kaczorowski

 To już prawie dziesiąta rocznica śmierci rotmistrza Józefa Garlińskiego, wielkiego  Polaka i patrioty. Jest smutną rocznicą również z tego względu iż dotyczy kolejnego wspaniałego i zasłużonego rodaka o którym niewielu dziś pamięta, o którym nikt nie uczy na lekcjach  historii, nie pisze w podręcznikach czy szeroko  pojętej  literaturze popularnonaukowej. Tym cenniejsza i  godna pochwały jest inicjatywa Wydawnictwo Rytm przypominająca nam jego sylwetkę i czasy w których przystało mu żyć. A przyznać trzeba iż swoim burzliwym życiorysem mógłby z  powodzeniem obdzielić  przynajmniej kilka osób. Żołnierz Kampanii Wrześniowej, oficer Komendy Głównej Armii Krajowej (szef wydziału bezpieczeństwa Komendy Głównej AK), więzień Pawiaka, obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu,  współtwórca i wieloletni członek Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego w Londynie,  prezes Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie, członek Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Historyk, doktor filozofii i aktywny emigracyjny działacz  społeczno-  kulturalny.

Niezłomni i bezkompromisowy propagator patriotyzmu i  myśli politycznej oraz historycznego i  militarnego wkładu polskiej armii w wydarzenie II wojny światowej. Niestrudzenie walczący o dziejową prawdę, dementujący mity, przeinaczania i fałszowanie historycznych faktów,  godzące w  dobre imię naszego państwa i narodu na arenie międzynarodowej.

 Działalność Józefa Garlińskiego reprezentanta krytycznego nurtu naszej historiografii jest przykładem ofiarnej realizacji etosu polskiego państwa podziemnego w warunkach powojennego zniewolenia politycznego Polski, emigracji politycznej i pierwszych lat III Rzeczypospolitej.

Uwidocznione jest to  w jego niezwykle interesującym literackim dorobku: „Enigma” (o często pomijanej lub marginalizowanej pracy polskich naukowców), „Oświęcim walczący” ( podejmujący tematykę obozowego ruchu oporu i opisujący postać innego polskiego bohatera narodowego rotmistrza Witolda Pileckiego), czy  „Ostatnia broń Hitlera”.

 „O Polskę walczył także piórem i słowem: przekazywał wiedze o Polsce i naszym udziale w II wojnie światowej; opublikował na ten temat wiele książek wojenno –historycznych po polsku i w językach obcych, opartych na rzetelnych studiach archiwalnych. Był również znanym i cenionym prelegentem, obdarzonym wybitnym talentem przekonywania do swoich racji”.

Prezentowana tu publikacja Marka Drozdowskiego ”wzbogacona i uzupełniona jest zdjęciami z różnych etapów życia i działalności Józefa Garliński” zarówno  politycznych, społecznych  i i literackich oraz  zdjęciami  nekrologów które ukazały się po jego śmierci.  To cenna lekcja historii i wiele wnoszącą do naszej wiedzy opowieść o człowieku dla którego  Polska zawsze była sprawą nadrzędną. 

Warto ocalić go od zapomnienia.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>