Marek Urbański Poczet Królów i Książąt Polskich

 Marek Urbański Poczet Królów i Książąt Polskich.

Bardzo dobrze i ciekawie napisana książka, prezentująca czterdzieści siedem postaci, które władały naszym państwem i narodem, aż do pierwszego rozbioru Polski.

Mamy tu osoby ze wszech miar wybitne, znane nam z lekcji historii, filmów i seriali telewizyjnych takie jak: Mieszko , Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Zygmunt Stary, czy ostatni z naszych królów Stanisław August Poniatowski. Są też tacy o których niewielu ( a szkoda) pewnie słyszało: MieszkoII, Leszek Czarny, Władysław Laskonogi, Bolesław Rogatka, Mieszko Plątonogi, Aleksander,August III Sas.

Niektórych jak np: Henryk IV Probusa, czy Władysława Czeskiego nie ma nawet w wielkim dziele Jana Matejki  twórcy pierwszego pocztu władców polskich, będącym niejako wykładnią dla przyszłych badaczy.

Jak by jednak nie było, wszyscy oni na pewnym etapie swojego życia mieli na swych skroniach koronę polską ( pomijając oczywiście Mieszka I, twórcy naszej państwowości), lub też jak w przypadku rozbicia dzielnicowego władali Krakowem i wywierali decydujący wpływ na losy państwa polskiego.

Podoba mi się w książce Marka Urbańskiego iż postacie nie są posągowe, a ich życiorysy nie ukazane z typowym historycznym konkretyzmem i suchością.

Mamy do czynienia z ludżmi z krwi i kości, obdarzonymi w równym stopniu zaletamijak i wadami, którym nie obce są ludzkie słabości, którzy popełniają błędy, kierują się często niskimi pobudkami, nie stronią od rozpusty i pijaństwa.Widzimy ich wybujałe ambicje, pychę, chciwość, skłonnośćdo okrucieństwa, jak w swym dążeniu do władzy i bogactwa nie cofają się przed przemocą, zdradą, trucicielstwem i skrytobójstwem.

Przy każdym z naszych władców przedstawiony jest rys historyczny dotyczący czasów w których przyszło im żyć i panować i które w dużym stopniu ich ukształtowały nadając im często taki, a nie inny charakter.

Dowiemy się również  kilku ciekawostek i odkryjemy parę nieznanych faktów których próżno by szukać na lekcjach i wykładach.

To kawał naszej historii i tożsamości narodowej, nie można obok tego przejść obojętnie.

Musisz to przeczytać!!!!

2 komentarze to “Marek Urbański Poczet Królów i Książąt Polskich”

  1. Viola pisze:

    Dobry opis na pewno przeczytam

  2. Dax pisze:

    Zachęciłeś mnie.
    Na pewno zajrzę.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>