Maria Weber „Agentka dwóch wojen”

„Polka jest ogromnym niebezpieczeństwem. W szpiegowaniu, konspiracji,  w swym narodowym fanatyzmie jest znana jako najbardziej doświadczona i niebezpieczna kobieta w Europie”

 To poruszające, jak w obliczy dziejowej  niesprawiedliwości wielu naszych narodowych bohaterów, o których uczyć się  powinno w szkołach, stawiać pomniki, ich nazwiskiem obdarzać szkoły, ulice czy skwery nadal tkwi w historycznym i społecznym niebycie. Wydaje się iż znane powiedzenie mówiące o tym, iż uporczywie przez lata powtarzane kłamstwo  z czasem staja się  prawdą, znalazło swoje odbicie  w sylwetkach wielu naszych niepodległościowych działaczy i  organizacjo (Narodowe Siły Zbrojne, Narodowe Zjednoczenie  Wojskowe). Jak widać, odium zakłamywanego i zohydzanego  przez czarną PRL-owską propagandę wizerunku  i historycznego dorobku nadal znajduje w ludziach swoje odbicie.

Tym większy szacunek i część tym wszystkim którzy tak jak Pani Maria Weber (polecam jej poprzednią pozycje Emilia Malessa „Marcysia”, która również ukazała się staraniem Wydawnictwa Rytm)  po raz kolejny próbuje przywrócić pamięć i należne miejsce wielkiej, gorącej  polskiej patriotce, a przy tym  niesłychanie barwnej i ciekawej postaci naszej burzliwej XX-wiecznej historii, Władysławie Macieszynie  „Sławie”.

To znakomicie wkomponowana w  klimat dziejów, opowieść o kobiecie niezwykłej, jej odwadze, męstwie, poświeceniu, umiłowaniu ojczyzny, ponadczasowych  wartościach, wierze w ideały i słuszność podejmowanych przez siebie decyzji  (czasem niesłuchanie trudnych),  zaangażowaniu w sprawę polską i  wielkich misjach wywiadowcach czasu obydwu  wojen.

 To historia o  dwóch  światach,  dwóch Polskach,  w których wielkie narodowe  i polityczne cele mieszają z życiem osobistym naszej głównej bohaterki. W takich też różnych wymiarach mamy okazji postrzegać w tej publikacji Władysławę Macieszynę (szczególnie poruszające są zwłaszcza zachowane fragmenty jej licznej korespondencji) której życie doskonale charakteryzuje międzywojenne, wojenne i powojenne realia naszego kraju, całość niezwykle skomplikowanej sytuacji politycznej, gospodarczej, społecznej, moralnej i światopoglądowej w której się znajdowała na różnych etapach swojego życia. Strasznie doświadczonej przez okrutny los i to  zarówno w wymiarze żołnierskim, ideologicznym jak i tym bardzo osobistym i rodzinnym.  Jest jaskrawym odbiciem dramatu  pokolenia które nie zgodziło się na obcą dominację, wdeptanie w ziemie wartości o które z takim poświęceniem walczyło przez ostatnie lata i odczłowieczenia które już wkrótce z całą mocą ujawni społeczeństwu nowa komunistyczna władza. Obserwujemy osobisty, bolesny  dramat człowieka próbującego odnaleźć się w nowej brutalnej rzeczywistości.

Cieszę się niezmiernie iż Maria Weber zdecydowała się napisać biografię Władysławy Miecieszyny opisując i okłamując wielokrotnie fałszowaną historie jej życie i działalności, a tym samym  przywrócić należne jej miejsce w dziejach naszego państwa i  narodu.

 Lektura jest  bardzo dobrze przygotowana merytorycznie  a do tego  wzbogacona  unikalnymi zdjęciami,  relacjami bliskich jej ludzi, świadków i uczestników opisywanych w lekturze wydarzeń i faktów. Polecam.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>