Mario R. Dederichs „ Heydrich. Twarz zła”

Był jednym z najpotężniejszych ludzi III Rzeszy (niektórzy twierdzą iż trzecią po Hitlerze i Himmlerze osobą w państwie) filarem nazistowskiego systemu i narodowo–socjalistycznej wizji Europy i świata. Dysponował ogromna władzą  i  rozległymi wpływami które wykorzystał do  wprowadzenia w ruch machiny terroru, przemocy i ludobójstwa  zapisując się krwawymi zgłoskami w historii XX wieku. Bezpośrednio odpowiedzialny  i zaangażowany w zwalczanie prawdziwych i wyimaginowanych wrogów hitlerowskiego reżimu oraz tzw.”ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej”. Opracował, tworzył i udoskonalał metody masowej eksterminacji, wcielane potem w życie na  zajętych  terytoriach  Polski i Rosji Sowieckiej. Bezwzględny, cyniczny, pełen niepohamowanej ambicji, fanatyczny i gotowy w imię partykularnych interesów skazać na śmierć miliony niewinnych ludzi.

Co sprawiło iż ten, ponad wszelką wątpliwość, inteligentny, błyskotliwy młody człowiek, rozmiłowany w muzyce (sam grał nieźle na skrzypcach), sporcie, fascynujący się lotnictwem wkroczył na drogę która zaprowadziła go grona największych zbrodniarzy i ludobójców w historii?  Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w niezwykle ciekawej biografii Mario R. Dederichsa zatytułowanej „ Heydrich. Twarz zła”.

Ta popularnonaukowa publikacja będąca połączeniem biografii, reportażu, dokumentu i książki historycznej  w sześciu tematycznych i podzielonych chronologicznie rozdziałach (Oficer marynarki i naziści 1904-1942, Reinhard Heydrich sięga po władze 1933-1940, Przygotowanie do zagłady Żydów 1938-1942, Namiestnik 1941-1942, Zamach 1942, „Żelazne serce” i niepoprawni )  ukazuje życie osobiste Reinharda Heydricha oraz wspinanie się po kolejnych szczeblach kariery brunatnego państwa. Nie skupia się jednak na suchym historiograficznym przedstawieniu faktów i wydarzeń dotyczących tego człowieka lecz próbuje wniknąć w  jego warstwę psychiczną, emocjonalną, poznać targające nim wątpliwości, motywy którymi się kierował i sploty okoliczności które wpływały na jego decyzje i takie a nie inne wybory. Wszystko to wpisane w polityczny, społeczny, ideologiczny i militarny kontekst tamtych czasów. Książka nie kończy się w raz ze śmiercią jej niechlubnego bohatera (4 czerwiec 1942), mamy wiec możliwość zaobserwowania pokłosia tego wydarzenia zarówno   w Protektoracie Czech i Moraw  i Niemczech oraz poznać dalsze losy  jego rodziny ( bardzo ciekawe i ukazane na przestrzeni wielu późniejszych lat) oraz niektórych z jego współpracowników i podkomendnych. Daje nam to wgląd w bardzo słabo w Polsce znane powojenne procesy  denazyfikacyjne oraz  opieszałe i bardzo wybiórcze sadownictwo RFN, dzięki któremu wielu nazistowskich zbrodniarzy wojennych uniknęło karzącej ręki sprawiedliwości w spokoju i dostatku dożywając swoich dni.

Mario R. Dederichs zwraca nam uwagę również na jedną ważną kwestie: śmierć Heydricha w zamachu spowodowała iż zbrodnie dokonane przez niego nie zostały osądzone w procesie norymberskim co uczyniło go dla wszelkich neofaszystowskich i skrajnie prawicowych ugrupowań na całym świecie symbolem i uosobieniem narodowo –socjalistycznych chorych idei. Przytoczone w książce niektóre z wypowiedzi członków tych organizacji są aż nadto wymowne. Okazuje się iż budzi on grozę (na szczęście na mniejszą skalę ) również po swojej śmierci.

Książkę  „Heydrich.Twarz zła”naprawdę dobrze się czyta, napisana jest prostym zrozumiałym i trafiającym do  czytelnika językiem, podszytym widoczną w tekście reporterską żyłka autora. Jest starannie wieloźródłowo i wieloaspektowo udokumentowana (wystarczy spojrzeć na bibliografią) wzbogacona o znajdujące się na końcu książki notki biograficzne i swoiste kalendariów ludobójstwa. Warto tez wspomnieć o bardzo dobrym wydaniu tej lektury ( ukłon w stronę wydawnictwa) porządna twarda opraw, dobra jakość papieru i druku, właściwa przejrzystość tekstu.

Lektura z całą pewnością zadowoli  tych wszystkich którzy interesują się historia XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem nazistowskiej dyktatury i chcą pogłębić swoja wiedzę o ludziach i wydarzeniach tego okresu.

 Szczególne podziękowania dla Grupy Wydawniczej PUBLICAT S.A

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>