Matti Yrjänä Joensuu „Harjunpää i kapłan zła”

 

Niezależnie od tego, którą formę wybierała Macierz, padał przed nią na kolana jednakowo. Nigdy nie patrzył jej w twarz, nie wolno mu było. Z jej twarzy biło tak silne światło, że mogło wypalić na popiół oczy bluźniercy.

 

To już moja druga przygoda z literaturą fińską i druga bardzo dobra powieść z tego regionu. Książka Matti Yrjänä Joensuu  „Harjunpää i kapłan zła” poruszyła mną do głębi, a przyznam się szczerze że nie jest to łatwe. To nie jest literatura lekka i przyjemna, na nudne jesienno- zimowe wieczory, nic z tych rzeczy.

To wstrząsająca powieść, w którą angażujemy się całym sobą, która wzbudza w nas niepokój i skrywane pokłady przeróżnych, nie zawsze pozytywnych emocji. Zapada głęboko w w pamięć i zmusza do przemyśleń.

To kryminał, który odchodzi od klasycznego znaczenia tego słowa, motywem przewodnim jest wprawdzie próba rozwikłania zagadki niewyjaśnionych zabójstw dokonywanych w metrze, jednak występujące wątki poboczne, są na tyle silne i ważne iż czasami przysłaniają ów główny temat.

To problemy i patologie społeczne z którymi się borykamy i które wciąż nas otaczają: alkoholizm, przemoc w rodzinie, brak tolerancji, nieradzenie sobie z rzeczywistością, przysłowiowa samotność w tłumie. Dramatyczne przeżycia z dzieciństwa, z których ludzie nie potrafią się uwolnić i które przekładają się na ich całe dorosłe życie.

Tacy są również bohaterowie tej powieści, doświadczeni przez los, każdy na swój sposób zagubiony i nieszczęśliwy. Sterany życiem i pracą policjant, mający rodzinne kłopoty i cierpiący na niemoc twórczą pisarz, no i ON Golem, ukrywający się w podziemiach Góry Diabła, psychopata, szaleniec i morderca.

Losy tych trojga ludzi, oraz ich bliskich, nierozerwanie splatają się ze sobą, aż do dramatycznego finału, strona po stronie wciągając nas niczym wir, cały czas trzymając w napięciu..

Książka posiada swój unikalny klimat: mroczny, ciężki, ponury i smutny, co dodatkowo wpływa na taki, a nie inny odbiór tej historii. Ciekawym zabiegiem jest również próba zagłębienia się w chory świat Golema, jego umysł, spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość oczami mordercy i szaleńca.

AŻ CIARKI PRZECHODZĄ PO PLECACH…….

Brak wyraźnego i jednoznacznego zakończenia, daje ogromne pole do popisu naszej wyobraźni.

A MOŻE….

Książka Matti Yrjänä Joensuu  „Harjunpää i kapłan zła” to lektura dla ludzi którzy szukają w literaturze, czegoś więcej niż tylko odprężenia i rozrywki. Porusza tematy niezwykle ważne, zarówno z psychologicznego jak i społecznego punktu widzenia, zmusza nas do przemyśleń i czasami innego spojrzenia na świat, który nas otacza.

 WOBEC TEJ LEKTURY NIKT NIE POZOSTANIE OBOJĘTNY!!!!

Gorąco polecam!!!!!

Szczególne podziękowania dla Wydawnictwa KOJRO

 

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>