Miles Jonathan „Petersburg”.

„Petersburg to miasto niezwykłe. Niezwykłe było jego powstanie, bo został zbudowany na pustkowiu z rozkazu cara Piotra I, niezwykłe jest jego położenie, bo leży – niczym Wenecja – nad licznymi kanałami i odnogami rzeki, i niezwykłe są jego dzieje, bo trzy razy zmieniał nazwę, był kolebką trzech rewolucji i przeżył trzysta powodzi. 

Wspaniale  oddany, zbiorowy portret  wielkiego, doświadczonego przez  wichry historii  miasta,  które wciąż uwodzi, porywa i zachwyca.  Wyrazisty, wielopłaszczyznowy,   i  urzekający obraz  dawnej, rosyjskiej  stolicy,  która wciąż przyciąga i w której nadal tak wiele pozostało  do odkrycia.

To rozpisany na wiele głosów obraz metropolii w którym odbijają się, niczym w zwierciadle,  burzliwe dzieje  narodu i państwa rosyjskiego w jego różnych aspektach i odsłonach. Miasto Piotra Wielkiego i Katarzyny II, Aleksandra I  i Mikołaja II, Puszkina, Dostojewskiego i Maksima Gorki, Lenina  i Trockiego, dekabrystów, anarchistów, bolszewików oraz całej plejady naszych rodaków  (to szczególnie ciekawe dla nas  wątki) przez których życiowe losy, na pewnym etapie,  przewinęło się to miejsce: ostatniego polskiego króla  Stanisława Augusta Poniatowskiego (tu, w kościele św. Katarzyny,  znalazł miejsce swojego   wiecznego pochówku),Tadeusza Kościuszki, Adama Mickiewicza, Juliana Ursyna Niemcewicza i wielu innych

Burzliwe dzieje Petersburga  ukazane są nam przez autora na przestrzeni wieków  w określonym ( i znakomicie oddanym co trzeba podkreślić)  kontekście historycznym, polityczno- społecznym,  kulturowym, religijnym, umysłowym i artystycznym. Pokazuje nam  jak miasto powstawało, zmieniało się i ewoluowało w różnych kierunkach  przez pryzmat doniosłych wydarzeń  oraz  ludzi, którzy mieli wpływ  na jego dzieje, rozwój, charakter, określony wizerunek a niekiedy i upadek. Postaci, które pozostawiły tu na zawsze swój ślad  i ważną cząstkę siebie: władców, arystokratów, mieszczan, polityków, wojskowych, artystów, pisarzy, architektów, ideologów…

„Pewien Rosjanin przeszedł na świat w Petersburgu, dorastał w Piotrogrodzie a zestarzał się w Leningradzie”.

To fascynująca, miejscami trochę sentymentalna i nostalgiczna,  podróż przez przestrzeń i czas, przez  lata świetności i czasy upadku, wspaniałe osiągnięcia kulturowe  oraz  straszliwe wojenne zniszczenia. Przez życiorysy wybitnych  władców i okrutnych tyranów, znamienitych wodzów i okrutnych  zbrodniarzy, fanatycznych,  komunistycznych ideologów  oraz  trzeźwo kalkulujących polityków, którzy wszyscy razem i każdy z osobna, na pewnym etapie tworzyli obraz i dzieje tego miasta.

Poznamy niesamowitą historię, niesamowitego miejsca, które oparło się wszelkim dziejowym burzom, zakrętom losu  i kataklizmom.
Autorowi udało  się stworzyć panoramę miasta  i jego mieszkańców,  wpisaną w szerokie, charakterystyczne dla opisywanych epok  tło,  Pełno tu mało znanych faktów (również tych pikantnych z życia  władców i znanych postaci historii), zdjęć,  ciekawostek, interesujących opowieści, niewyjaśnionych czy nawet  niewygodnych faktów i wydarzeń z różnych etapów życia  Petersburga. 
Miasta, które wciąż, pobudza naszą wyobraźnie, emocje i pragnienia. Gorąco polecam lekturę.

Duży plus za naprawdę profesjonalne wydanie publikacji.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>