„Morze i ziemia. Antologia reportaży z Pomorza”.

„Najnowsza historia Polski przegląda się w historii Pomorza jak w lustrze”.

Nakładem Wydawnictwa Poznańskiego  ukazał się niesłychanie interesujący zbiór reportaży,  będących opowieścią  o rożnych, rozpatrywanych na przestrzeni dekad i lat ubiegłego wieku,  obliczach dzisiejszego Pomorza, w tym konkretnym przypadku   Pomorza Zachodniego.  Prezentowana  tu antologia jest szerokim i wielopłaszczyznowym spojrzeniem  na burzliwe (i często  bardzo tragiczne) dzieje tego regionu, targanego, raz po raz, przez burzliwe wichry naszej, skomplikowanej historii najnowszej.

To pouczająca  podróż przez czasy i miejsca, wśród wielkiej i małej historii tych ziem, naznaczonych przez dwie światowe wojny, okres Republiki Weimarskiej, przemiany dwudziestolecia międzywojennego, nazistowski totalitaryzm III Rzeszy, nowy, pojałtański układ sił i granic, komunistyczny dyktat Polski Ludowej 1945-1989,  aż  po czasy nam zdecydowanie już bliższe, czyli  upadek „jedynie słusznego ustroju” oraz  kolejne ustrojowe przemiany. Powrócą echa dawnych, głośnych i znaczących  wydarzeń oraz historyczne postacie, które w różnym (globalnym czy regionalnym wymiarze) odcisnęły tu  swoje piętno: niemiecki kanclerz Otto von  Bismarck, nazistowski przywódca  Adolf Hitler czy cała plejada polskich, komunistycznych prominentów z  Władysławem Gomółką na czele.

Autorzy, i jest to w moim odczuciu największa zaleta tej pozycji, podejmują  w swoich tekstach  bardzo bogatą i różnorodną  tematykę, od typowo historycznej, poprzez polityczną, ekonomiczną, społeczną, religijną  na wątkach obyczajowych czy kryminalnych kończąc, tworząc prawdziwie wielobarwną mozaikę tego fascynującego miejsca i jego mieszkańców oraz trudnych (nie ma co tu  ukrywać) relacji polsko –niemiecko –żydowskich. To rozpisany na wiele głosów  obraz Pomorza Zachodniego widziany w szerokim społecznym przekroju.  Przez ludzi o  różnej narodowości statucie społecznym, materialnym,  poglądach, wykształceniu, regionie pochodzenia, środowisku, okupacyjnej przyszłości  i doświadczeniach wojennych. Znajdziemy wśród nich zarówno mieszkańców wielkich miast jak i  niewielkich, prowincjonalnych miasteczek, dużych wiejskich czy gminnych ośrodków lecz i zagubionych wśród pół i lasów wioseczek.

Oczywiście, jak w każdym tego rodzaju zbiorze reportaży są w nich takie, które przemawiają i  podobają nam się bardziej lub mniej, wszystko jest, naturalnie,  rzeczą gustu, literackich upodobań, zainteresowań i smaku.

Do mnie zdecydowanie  najbardziej trafiły te, odnoszące się do czasów powojennych i problemu tzw. „Ziem Odzyskanych”, będących  wstrząsającym świadectwem tych wszystkich, którzy zmierzyć się musieli  z nową, narzuconą nam rzeczywistością, ze wszystkimi konsekwencjami tego co ona (dla nich samych oraz  ich rodzin) ze sobą  niosła. Rzeczywistością w której na gruzach potwornych zniszczeń i   niewyobrażalnej hekatomby ludności, wśród ogromnej biedy, braku żywności i środków pierwszej potrzeby, strachu, polityczno-społecznej niepewności,  rodziło się nowe, obce im państwowo-ideologiczne  życie. Na szczególną uwagę zasługuje,  w tym kontekście, znakomicie oddany obraz ówczesnego Szczecina.

Bardzo interesująco jawią się, również , burzliwe koleje życia i kryminalnej kariery dwójki głośnych, pomorskich przestępców: słynnego  uwodziciela kobiet Jerzego Kalibabki ps. „Tulipan” czy domniemanego przywódcy szczecińskiego połświadka Marka G. ps. „Oczko”, będących  w jakimś sensie również odbiciem zmian zachodzących w   Polsce tego czasu.Zawarte w lekturze reportaże pozwolą nam, bez wątpienia,  trochę inaczej i chyba  mniej stereotypowo niż dotychczas spojrzeć na historie Pomorza Zachodniego, na to  jak zmieniało się, przekształcało, ewoluowała pod wpływem rozmaitych dziejowych okoliczności, uzyskując poziom i status, który prezentuje dzisiaj.

Zawarte w lekturze reportaże pozwolą nam, bez wątpienia,  trochę inaczej i chyba  mniej stereotypowo niż dotychczas spojrzeć na historie Pomorza Zachodniego, na to  jak zmieniało się, przekształcało, ewoluowała pod wpływem rozmaitych dziejowych okoliczności, uzyskując poziom i status, który prezentuje dzisiaj.

Książka  Morze i ziemia. Antologia reportaży z Pomorzato niezwykłe ciekawa, barwna  i bardzo pouczająca lektura dla wszystkich, którzy interesują się  się dziejami   naszego kraju oraz zachodzącymi w XX wieku procesami, które wywarły istotny wpływ na to jak nasze życie,  nasza państwowość i regionalność wygląda dzisiaj. Gorąco polecam.

 

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>